Kako trepćemo

Kako trepćemo

Što je treptanje

Treptanje očiju možemo usporediti sa vjetrobranskim staklom na automobilima, kada je kišno ili snježno vrijeme da bismo vidjeli voziti potrebna nam je upotreba brisača kako bismo vidjeli gdje vozimo i što je pred nama dok vozimo. Tako je i sa očima, kapci treptaju jer oni su prirodni brisači kojima se treptanje obavlja kao otvaranje i zatvaranje kapaka.

Treptaji kapaka služe općem zdravlju očiju jer se na taj način oči štite od vanjskih utjecaja kao što su svjetlost, prašina, udarci. Kapci se sastoje od nekoliko slojeva kože iako je koža tanka kada je dodirnemo ovo je dobra zaštita za oči.

Ovisno o tome koliko oči naprežemo toliko kapci trepću u minuti. Prosječno se trepće tri do petnaest puta u minuti s time da ukoliko se oči više naprežu kao kod rada na kompjuteru više se trepće jer je potrebno oči više navlažiti zbog naprezanja. Ukoliko se vizualno oči više naprežu, postoji potreba za preciznim praćenjem očiju nekih sitnih detalja, postoji potreba za zaštitom od svjetlosti broj treptaja će se povećati.

Zašto treptanje?

Osnovna funkcija koju treptanje obavlja je da podmazuje oko sa suzama koje ispuštaju suzne žlijezde. Suzne žlijezde ispuštaju suze iako se to ne vidi kao kada plačemo, a treptanjem kapci razmazuju suze po oku i na taj način podmazuju oko i ispiru ga od prašine i ostalih nakupljenih nečistoća iz naše okoline.

Ujedno se iz oka treptanjem odstranjuju i mrtve stanice kao i prljavština koja je dospjela u oko. Treptanje pomaže da se preko oka dovedu hranjivi sastojci koje suze sadrže, te tako pomažu da oči budu zdrave. Treptanjem se sprečava suhoća očiju koja može dovesti do bolesti oka zbog suhoće oka, a ujedno se treptanjem dovodi kisik u oči koji je neophodan rožnici oka jer ona nema krvne žile nego se hrani kisikom, u protivnom rožnica može naoteći kao nakon spavanja.

Treptanjem se sprečavaju infekcije oka jer se suzama nečistoća izbacuje iz oka, te dovodi hranjive tvari koje hrane oko da bi ono bilo zdravo i da ne bi došlo do zamaglenog vida i bolesti oka.

Treptanje protiv sindroma računalnog vida

Osobe koje rade na kompjuteru su osjetile sindrom računalnog vida, pogotovo one osobe koje dnevno provode više sati za računalom ili čak cijelo svoje radno vrijeme. Zbog toga je kod takvih osoba treptanje rjeđe što potvrđuju i istraživanja koja dokazuju da je kod rada na kompjuteru treptanje manje za 66%.

Kako si možete pomoći ako vam je priroda posla takva da morate cijeli radni dan provesti za računalom? Rješenje je jednostavno, uzmite pauzu barem 20 sekundi svakih 20 minuta i maknite pogled sa ekrana svog računala. Drugi korak zaštite vaših očiju je da svjesno trepćete, s obzirom da je ova funkcija automatska vi se sami sjetite da češće trepćete dok gledate u ekran računala.

Ukoliko su vam oči doista suhe možete potražiti i kapi za oči za ovlaživanje očiju. Također podešavanje osvjetljenja ekrana ili položaja ekrana organizirajte na načina da smanjite odsjaj ili koristite filtar na ekranu, te podesite svjetlinu tako da kada čitate s ekrana što manje naprežete oči. I zadnja preporuka je koristite računalo što manje ako ne trebate.


Tagovi: