Kako sušiti vrganje

Kako sušiti vrganje

Igla, konac, vrganji i stalak za sušenje rublja

Najstariji i najbolji način sušenja vrganja je ono prirodno sušenje na prozračnom mjestu na tplom zraku. Vrganje očistite kuhinjskim kistom od nečistoća, nipošto ih nemojte prati, odrežite dno stapke koje je bilo u zemlji, a onda i stapku i klobuke narežite na tanke listiće debljine 2 - 3 milimetra. Možete ih poredati na drvenu površinu prevrnutih drvenih kašeta, koje po danu držite vani, ali noću kada zahladi, vrganji moraju biti unešeni na toplo, a kašete lako prenosite.

Plitke drvene kašete možete složiti jedne na druge i dobit ćete etažer. Ovakvo sušenje vrganja zahtijeva povremeno okretanje, bolji su igla, konac, vrganji i stalak za sušenje rublja, očišćene i narezane vrganje jednostavno nanižete na konac, tako da između listića zavežete čvor, neka konac bude deblji, jer se listići ne smiju dodirivati. Nizove vrganja poredajte na stalak za rublje koji ćete navečer lako unijeti u kuću. Prednost ovakvog sušenja je u tome što ne morate svaki dan okretati listiće.

Vrganji sušeni u pećnici, mikrovalki, na radijatorima

Nanizane vrganje u sezoni grijanja možete složiti na tople ljestve za sušenje rublja koje su tople kao i radijatori. Vrganji sušeni u pećnici, mikrovalki, na radijatorima ili iznad radijatora, ako imate način da ih objesite. Na radijatore obložene alu folijom ih slažete i prevrćete kao i vani na suncu za toplog vremena, oko nanizanih nemate posla oko okretanja, samo ih osušene snižete i spremite u papirnate vrećice ili staklene tegle, rok trajanja je oko godinu dana.

Vrganji sušeni u pećnici traže praćenje procesa sušenja, iako ih sušite na 40°C, (neki predlažu i 50°, 60°, i 70°C), morate ih provjeravati, a po potrebi i okretati, proces sušenja bi trebao biti dovršen za oko 40 minuta, spremate ih u staklenke ohlađene. Nemojte ih samo složiti na lim za pečenje, zalijepit će se, slažite ih na papir za pečenje kojim ćete obložiti lim. U mikrovalki je proces brži, ali možete sušiti male količine i stalno ih trebate provjeravati, pa je to nepraktično.

Vrganji sušeni u dehidratoru su ravnomjerno sušeni

Ako imate dehidrator, koristite ga, jer vrganji sušeni u dehidratoru su ravnomjerno sušeni, sami podešavate temperaturu i vrijeme, a dehidratorima se služe i veliki prerađivači gljiva. Kod sušenja vrganja je važno sjetiti se da se listići stapki i listići klobuka suše različitom brzinom, pa kada režete vrganje, stapke režite u jednu zdjelu, a klobuke u drugu i tako odvojene ih i sušite. Listići klobuka se tijekom sušenja lijepe za vrući lim, listići stapki se ne lijepe.

Dobro uskladišteni vrganji se neće kvariti, jer ne navlače vlagu zbog koje se mogu upljesniviti. Zato je za spremanje sušenih vrganja najbolje koristiti staklenke koje možete čvrsto zatvoriti, papirnate vrećice koje također trebate čvrsto zarolati i zalijepiti ljepljivom vrpcom da ne ulaze ni zrak ni vlaga. Neki koriste vakuum vrećice, ali pvc vrećice nisu dobre za spremanje suhih vrganja, osim ako ih kanite čuvati u dubokom smrzavanju, a zamrzivač i nije loša ideja ako nemate smočnicu.


Tagovi: