Kako sova vidi noću

Kako sova vidi noću

Kako sova vidi noću i da li je zbilja slijepa danju

U svijetu živi preko 100 vrsta sova, izbrojano je oko 134 vrste i doslovno ih ima u cijelom svijetu, čak i u arktičkim ledenim krajevima gdje se uspješno prikrivaju bijelim perjem i tako izbjegavaju svoje prirodne neprijatelje. Kako sova vidi noću i da li je zbilja slijepa danju, znanost je dobro istražila. Kao prvo, sova ima oko 100 puta jači vid od čovjeka i najbolji vid među životinjama, što znači da svoj plijen uočava i na najmanjem tračku svjetla.

Kako sova vidi noću je možda stvar evolucije, naime, sova je noćna životinja, noćni lovac, možda zato jer je noću u njezinom lovištu najmanja gužva i ne smeta joj konkurencija. Iako ima sova koje love i danju, ipak sova je noćna ptica koja se danju odmara žmireći, odatle zabluda da sova danju ne vidi. Sova je još od antike simbol mudrosti vezan uz božicu Atenu, a sva ostala simbolika se razlikuje od kulture do kulture.

Kako sova vidi noću i zašto je povezuju sa nesrećom, zlom i smrću

Sovin vid i sluh su jako povezani i ako izgubi sluh, ne može preživjeti. Sovine očne jabučice baš i nisu pokretljive i da bi vidjela plijen na koji ju je sluh upozorio mora zaokrenuti glavu i do 270 stupnjeva. Kako sova vidi noću i zašto je povezuju sa nesrećom, zlom i smrću, ako je mudra ptica, vjerojatno samo zato što je noćna ptica, a noći pripadaju tajne, mistika, magijske i okultne radnje, obredi i rituali.

Sovine uši su "klempave" duboko sakrivene u perju koje ih štiti od svih vanjskih utjecaja i mogućih povreda. Kako sova vidi noću, sluh hvata svaki šušanj, svaki pokret u okolini i po sluhu sova upravlja svoj pogled u noć, a ona je "dalekovidna" ptica, vidi na jako velike udaljenosti, dok na 10 centimetara pred sobom ne vidi ništa. Pa upravo zbog toga što vidi u mraku postala pratiteljica šamana, vračeva, vještica, a u običnom narodu vjesnica loših vijesti.

Kako sova vidi noću i leti li doista bešumno

Sova je sva obrasla perjem, čak su joj i noge pernate, a raspon njezinih mekanih krila je nevjerojatan, što je uz njezin noćni vid čini vrlo sposobnim lovcem. Kako sova vidi noću i leti li doista bešumno, da leti i takav let joj omogućavaju ta njezina mekana krila i svo to perje koje prigušuje zvukove u letu. Među mužjacima za parenje sova mudro bira mužjaka kojem vjeruje iako se za podmladak brine ona, a njega pušta da lovi.

Kako sova vidi noću i kako uspijeva progutati cijeli plijen je također fascinantno, ali to može samo zato jer neprobavljive dijelove tijekom probavljanja ulova jednostavno izbaci kao otpad. Njezine uši nisu u istoj ravnini, što možda služi dvostrukoj provjer pokreta i zvukova uhvaćenih sluhom. Sove najčešće žive same, u društvu drugih sova se zadržavaju samo dok podižu podmladak. Ionako imaju velike oči koje se u mraku kada detektiraju plijen još više šire kako bi pri slabom svjetlu bolje vidjele i preciznije lovile.


Tagovi: