Kako školjke proizvode bisere

Kako školjke proizvode bisere

Kako školjke proizvode bisere unutar sebe?

Mnogi ljubitelji bisera su se zasigurno zapitali kako školjke proizvode bisere? Bisere danas najčešće nalazimo na nakitu poput ogrlica, narukvica, naušnica i ponekad prstena. Nakit od bisera je svakako bezvremenski i smatra se da svaka žena koja drži do sebe ima nešto izrađeno od bisera. Kako školjke proizvode bisere koji se često nađu u našoj kutiji za nakit? Biseri se stvaraju u školjkama bisernicama. Nastaje kada se izlučuje sedef na mjestu ozljede onda kada u ljušturu dođe zrno pijeska ili određeni parazit.

Parazit će najčešće doći sa strane nekih vrsta riba koje su hrana ražama. Kada raža pojede takvu ribu, paraziti će ući u njeno tijelo gdje će postaviti jajašca. Kada se jajašca izlegnu, mladi će pobjeći iz ražina tijela i tražiti školjkaše - najčešće bisernice. Ovdje će školjka izlučiti sedef koji okružuje parazit ili drugog neprijatelja. Ovi koncentrični slojevi sedefa će s vremenom postići oblik kuglice koja poprima srebrenkastu bijelu boju. Ovako će nastati biser koji se krije unutar školjke.

Kako školjke proizvode bisere i gdje se nalaze ove školjke?

Školjke bisernice možemo pronaći u dubinama tropskog mora. Lov na bisere je popularan i veoma unosan posao. Nažalost, ovaj posao nije siguran i često rezultira fatalnim napadima drugih morskih životinja. Sezona za lov na bisere kreće u srpnju i traje do rujna. U ovom periodu možete vidjeti stotine čamaca kako plove od jednog lovišta do drugog. Ovi vješti lovci rado će vam objasniti proces kako školjke proizvode bisere, kao i sami proces traženja školjki.

Kada se ronilac spušta na veće dubine, on obavezno mora zatvoriti nos sa štipaljkom i ruke zaštitit sa debelim kožnim rukavicama. Na uže koje je privezano za ronioca veže se poveći kamen kako bi se dobilo na opterećenju. Spuštanje na veće dubine može imati zdravstvene posljedice - osoba može doživjeti puknuće bubnjića ili se mogu razviti problemi s plućima. Kada ronilac izvuče školjku iz mora, ona će se otvoriti u čamcu. Biser će se staviti u specijalnu malu vrećicu, a školjka se često baca natrag u more. Ovim procesom zaokružuje se odgovor na pitanje kako školjke proizvode bisere.

Kako školjke proizvode bisere i kako se procjenjuje biser?

Oblik, veličina kao i prozračnost su osnove prema kojima se računa sama vrijednost ulovljenog bisera. Izvađeni biser će iz specijalne malene vrećice doputovati do draguljarnice gdje će s eon procijeniti. Biser će se ovdje čistiti, ponekad brusiti kako bi se našao kao dio ogrlice, narukvice, naušnice, prstena. Boja bisera (bijela, žuta, roza, siva) ovisiti će o vrsti biserne školjke u kojoj je nastao, o prostoru, temperaturi vode, dubini na kojoj je školjka bila.

Izvađen iz školjke, biser se može bojati u bilo koju boju, no nije poželjno jer sami biser ne podnosi dobro kemikalije. Znamo kako školjke proizvode bisere u dalekim tropskim morima, no što je s drugim mjestima? Vađenje prirodnih bisera je svakako dobilo konkurenciju. Kultivirani biseri postoje od početka 20-og stoljeća i riječ je o namjerno punjenim školjkama bisernicama u svrhu davanja bisera. U položene školjke umjetnim putem se ubrizgava sedef i tako se čeka da školjka obavi svoji dio posla. Naravno, ovaj proces može doslovno pasti u vodu ukoliko se usred razvijanja bisera pojavi drugi parazit ili riba koja krene jesti školjku.

Umjetni biseri se također proizvode stoljećima - šuplje i staklene kuglice se premazuju sa želatinom ili srebrnom tvari od ribljih ljusaka, zatim se ispunjava voskom. Iako je otkriveno kako školjke proizvode bisere, još nije sasvim definirano zašto su oni toliko cijenjeni kroz povijest. Čak je i Egipatska kraljica Kleopatra navodila kako su biseri poseban nakit koji može usrećiti vlasnika i stišati unutarnji bijes. Biseri su i danas veoma cijenjen nakit, što se može vidjeti po visini njihove cijene.


Tagovi: