Kako se piše životopis

Kako se piše životopis

Životopis i osobni podaci i obrazovanje

Kada prvi puta kreirate svoj životopis trebate znati da on započinje vašim osobnim podacima i podacima o vašem obrazovanju. Provjerite datume, godine kada ste završili obrazovanje te znajte da nije važan datum diplomiranja već je bitna točna godina, neki će poslodavci tražiti presliku vaše diplome kako bi provjerili istinitost podataka, ali i vjerodostojnost same diplome. Završetak osnovne škole nije potrebno navoditi u životopisu jer je osnovna škola obavezna i preduvet za daljnje obrazovanje.

U životopisu niste obavezni navesti svoj bračni status, broj djece, nacionalnost, no državljanstvo je potrebno navesti zbog pravnih okvira zapošljavanja. Također je bitna informacija da navedete svoje zvanje koje ste finalnim obrazovanjem stekli, na primjer ako ste završili ekonomski fakultet navedite mr. oec ili dipl. oec. Zvanjem se određuje struka koju ste obrazovanjem stekli jer kao ekonomista ne možete raditi poslove doktora medicine.

Ovi podaci koji daju informacije o vama kao osobi i vašem obrazovanju svaki životopis mora sadržavati, te se podaci o obrazovanju unose od završetka obrazovanja prema starijim podacima.

Životopis i radno iskustvo

Radno iskustvo koje životopis treba sadržavati može biti radno iskustvo koje ste stekli u bio kojem obliku, kao student, ugovorom o djelu, ugovorom o radu na određeno ili neodređeno. Primjerice mladi ljudi koji nemaju puno pravog radnog iskustva navest će sve vrste poslova koje su obavljali kao studenti uključivo i rad na fakultetu i raznim ustanovama.

Životopis uz navedenog poslodavca i opis posla za svaki posao treba ukljčiti postignuća koja ste obavljanjem određenog posla ostvarili. Primjerice ako ste radili u prodaji i zaslužni ste za povećanje prodaje navedite da ste pridonijeli povećanju prodaje, ispunili zadatke iznad zadane kvote i slično.

Oblik rada nije potrebno navoditi, no možete razdvojiti studenski posao, volontiranje, te radni odnos koji ste ostvarili, a također i stručnu praksu koju ste tokom obrazovanja morali odraditi kako bi završili obrazovanje. Ukoliko posjedujete preporuke koje ste u svom radnom iskustvu dobili svakako navedite u životopisu da imate preporuku, te iste možete kopirati i priložiti životopisu.

Životopis i motivacija

Životopis predstavlja vas kao osobu, budućeg zaposlenika i svi podaci koje navedete u životopisu moraju biti točni i istiniti. Životopis se ocjenjuje kvalitetom, a ne kvantitetom i količinom podataka, čak i vrlo iskusna osoba svoje podatke u životopisu može sastaviti na jednoj, maksimalno dvije stranice kad postoji duži popis poslodavaca i poslova koje je osoba tokom godina obavljala.

U životopisu treba navesti kojim stranim jezicima se služite, te stupanj govora, razumijevanja i pisanja stranog jezika. Jednako tako je i s računalnim vještinama koje su danas potrebite na velikoj većini radnih mjesta, te navedite certifikate ukoliko ih imate. Korisna je i informacija da navedete u kojim računalnim programima ste radili i imate iskustva. Društvene mreže u ovom dokumentu nisu važne osim ako se javljate za poziciju koja je povezana s društvenim mrežama, no budite sigurni svakako će vas provjeriti jer je to danas uobičajena praksa. Vozačka dozvola je informacija koja je nužna kako bi poslodavac znao može li računati na vas kod službenog putovanja.

Najvažnije uz životopise je napisati i motivacijsko pismo u kojem ćete iskreno iskazati zanimanje za otvorenu poziciju i zanimanje za kompaniju u koju šaljete molbu za posao i javljate se na natječaj.


Tagovi: