Kako napisati životopis

Kako napisati životopis

Što je životopis

Životopis je dokument koji se sastavlja kako bi se njime prezentirali novom poslodavcu o svojim stečenim znanjima i vještinama, prezentira se radno iskustvo, stupanj obrazovanja i vrsta obrazovanja, te osobni podaci. Forma životopisa nije propisana no postoje određene forme koje se mogu pronaći na internetu u koje ćete upisivati navedene podatke.

No, poslodavci vole da sami sastavite svoj životopis naravno slijedeći formu u navođenju podataka s time da uvijek prvo krećete s osobnim podacima, pa nastavljate s radnim iskustvom navodeći poslodavce i poslove koje ste obavljali kod svakog poslodavca. Ujedno je značajno ako navedete sve certifikate i završeno dodatno obrazovanje kojim ste stekli dodatne vještine koje oplemenjuju vaše osnovno obrazovanje.

U životopisu je izuzetno važno da navodite točne i istinite podatke jer se sve može provjeriti i ukoliko vas se uhvati u laži i davanju lažnih podataka velika je mogućnost da ćete biti isključeni iz selekcijskog postupka. Neki poslodavci provjeravaju i podatke koji su javno dostupni na društvenim mrežama, stoga neprimjerene sadržaje bolje ostavite za uži krug prijatelja na društvenim mrežama.

Kako napisati životopis

Životopis možete pisati u slobodnoj formi ukoliko ćete u njemu navesti sve potrebne podatke i strukturirati ih na način da odvojite osobne podatke od radnog iskustva, posebnih vještina i stečenih certifikata. U osobne podatke će te obavezno navesti svoje ime i prezime, datum rođenja, državljanstvo, adresu, kontakt telefon i mail adresu. Nakon toga ćete napraviti segment sa informacijama o obrazovanju, s time da se prvo navodi zadnje završeno obrazovanje koje ste zadnje stekli kao finalno stupanj obrazovanja, možete navesti i obrazovanje završeno prije finalnog obrazovanja, s time da se nikad ne navodi osnovna škola.

Segemet koji se odnosi na radno iskustvo započinje sa zadnjim poslodavcem za kojeg ste radili ili za kojeg još uvijek radite, te je potrebno da životopis sadrži period od do koliko ste kod kojeg poslodavca radili. Nije potrebno u detalje navoditi sve poslove koje ste radili, već je potrebno istaknuti radno iskustvo koje je za određenu poziciju bilo najvažnije. Ukoliko navedete postignuća za svaku poziciju to će novom poslodavcu dati pravu sliku o vama kao radniku. Dodatne vještine poput stranih jezika, kompjuterska pismenost, radu u određenim programima, vozačka dozvola i slično dodatni su plus jer imate dodatne vještine.

Koji podaci se ne stavljaju u životopis

U životopis se neki podaci ne stavljaju, prvenstveno kod osobnih podataka nije potrebno navoditi narodnost, bračno stanje, broj djece, zdravstveno stanje, bolesti ako ih imate, no svakako ako bolujete od neke kronične bolesti možete tokom razgovora informirati novog poslodavca ukoliko ćete morati kasnije odlaziti na preglede ili kontrole. Ne želite raditi za poslodavca koji nema razumijevanja za zdravlje svojih zaposlenika, stoga ćete odmah shvatiti već na razgovoru stav poslodavca prema zdravlju svojih radnika.

U životopis ne morate navoditi svoje hobije jer oni nemaju veze s poslom i radnim mjestom za koje ste se javili svojim životopisom. To da vi volite planinariti ili slikati poslodavca ne zanima, stoga navoditi kao hobi čitanje knjiga nema smisla. Ukoliko budete pozvani na razgovor pa priča krene u nekom tom smjeru hobija, možete napomenuti usmeno što volite raditi, neke će poslodavce zanimati jer to daje informacije o vašem karakteru. Razloge prekida radnog odnosa s prijašnjim poslodavcima niste dužni niti stavljati u životopise, a niti objašnjavati na razgovorima te za to uvijek možete smisliti neki diplomatski odgovor.


Tagovi: