Kako se obraniti od gusjenica u vrtu

Kako se obraniti od gusjenica u vrtu

Gdje ima leptira tu su i gusjenice

Priroda nam sve pokazuje, samo ju trebamo razumjeti. Svi volimo šarene leptire, razdragano promatramo njihov lakokrili let od cvijeta do cvijeta, ali zaboravimo na to da gdje ima leptira tu su i gusjenice i da kada ih uočimo odmah trebamo pregledati i svoj povrtnjak. Blage zime bez dovoljno niskih temperaturama na kojima gusjenica hibernira obično zavučena u tlo, ih razbudi, pa se razgmižu posvuda po vrtu, grckajući sve zeleno što im dođe što dohvate.

Dakle izbušeno, ogriženo i iznakaženo lišće vaših kupusnjača i drugih povrtnih biljaka je drugi znak da se gusjenice naveliko goste vašim vrtom. A zbog visokih temperatura blage zime brzo se razvija i novi naraštaj gusjenica iz položenih jajašaca u jesen, legu se i za samo 40 dana postaju odrasle štetočine u vašem vrtu i onda imate pravu najezdu gusjenica. I najedanput su sve vaše lisnatice u opasnosti, počev od salate nadalje, a u noždi će vam obrstiti i začinsko bilje.

Preparati na bazi bakterija uništavaju gusjenice

Pojedinačno skupljanje i uništavanje gusjenica je mukotrpan posao sa mršavim rezultatima jer nova legla se brzo razvijaju, potrebno je biljke ili zaprašiti ili prskati, ali tako da okupate svu lisnu masu svojih biljaka. Preparati na bazi bakterija uništavaju gusjenice koje zbog svoje proždrljivosti napadaju i zaprašene ili prskane listove i u roku od 24 sata ugibaju, bakterije iz preparata ih ubijaju. Ovi preparati nisu opasni za ljude i životinje, ipak koriste se u nuždi i samo koliko je potrebno.

Naime, ima i korisnih leptira čije gusjenice ne rade takvu štetu, a njih ne želite potamaniti. Prskanje treba obavljati u večernjim satima, ali preparati ne djeluju na jajašca i larve, ubijaju samo odrasle primjerke, pa ćete kroz tjedan dana možda trebati ponoviti prskanje. Praškaste preparate možete posuti po biljkama i po tlu oko biljaka. I u praškastim i u tekućim insekticidima su probavni otrovi fatalni za gusjenicu, ali ipak provjerite mogu li naškoditi i vašim biljkama.

Domaći pripravci u borbi protiv gusjenice

Ako želite izbjeći insekticide, možete od sastojaka koje ima svako kućanstvo napraviti učinkovito sredstvo za prskanje bilja, da otjera štetočine, a samim biljkama ne naškodi. Mogu se napraviti različiti domaći pripravci protiv gusjenice, sva se rade s vodom i ne morate svaki put napraviti isti pripravak. Dodajte u litru vode sobne temperature nekoliko zdrobljenih češnjeva češnjaka, jednu žlicu bilo kojeg biljnog ulja i žličicu tekućeg sapuna, dobro promiješajte, možete i mikserom i možete špricati vrt.

Češnjak mora biti dobro zgnječen da vam ne začepi štrcaljku, a možete i procijediti dobiveni rastvor. Gusjenice ne vole ni rastvor od jedne žlice melase, žličice deterdženta za suđe u litri tople vode. Preventivno možete odbiti te nasrtljive gmizavce i postavljanjem nagužvane folije, toalet papira ili kartona oko korijena biljaka što gusjenicama otežava put do lišća biljaka. Mlade presadnice zaštitite prozirnim plastičnim bocama kojima odrežete dno i zabijete sa odrezanog dijela u zemlju tako da biljka može rasti.


Tagovi: