Kako razlikujemo galaksije

Kako razlikujemo galaksije

Što su i kako razlikujemo galaksije?

Galaksija je ogromna nakupina koja se sastoji od zvijezda, ostataka od zvijezdi, međuzvijezdanih tvari, plinova, prašine i i tamne tvari koji se održavaju na mjestu uz pomoć gravitacijske povezanosti. Galaksije su temeljne jedinice svemira i sadrže milijarde zvijezda, zajedno s međuzvjezdanim materijalima, te dolaze u različitim oblicima, uključujući spiralne, eliptične i nepravilne. Kako razlikujemo galaksije je prema mnogobrojnim čimbenicima. Galaksije su organizirane strukture koje se formiraju i evoluiraju pod utjecajem gravitacijskih sila. U središtu mnogih galaksija nalazi se supermasivna crna rupa koja ima ogromnu masu, te zvijezde unutar galaksije rotiraju se oko ovog središta. Postoji nekoliko vrsta galaksija, kao što su spiralne galaksije, eliptične galaksije i nepravilne galaksije. Naša galaksija, Mliječni put, je spiralna galaksija, te sadrži naš Sunčev sustav i veliki broj drugih zvijezda, planetarnih sustava i objekata poput komete i asteroida. Postoji mnogo karakteristika i čimbenika po kojima se razlikuju galaksije, te ćemo u nastavku otkriti kako razlikujemo galaksije i koji su najpoznatiji primjeri.

Kako razlikujemo galaksije i koje su njihove karakteristike?

Kako razlikujemo galaksije je prema nekoliko karakteristika, a to je prema obliku, strukturi, veličini, boji i starosti. Galaksije dolaze u različitim oblicima, a kako razlikujemo galaksije je prema tome jesu li spiralnog, eliptičnog ili nepravilnog oblika. Spiralne galaksije imaju karakterističan oblik s ravnim diskom, izbočenim središtem i spiralnim krakovima. Eliptične galaksije su obično okrugle ili eliptične forme, a nepravilne galaksije nemaju jasan oblik. Galaksije se sastoje od različitih dijelova, te većina galaksija ima jezgru u središtu koja često sadrži supermasivnu crnu rupu. Oko jezgre se nalazi disk koji se sastoji od zvijezda, plinova i prašine. Osim toga, galaksije mogu imati spiralne ruke, izbočine, haloe i druge strukture. Osim što se galaksije razlikuju po obliku i di strukturi, isto tako dolaze u raznim veličinima. Galaksije mogu biti male patuljaste galaksije s nekoliko milijardi zvijezda ili ogromne gigantske galaksije koje sadrže stotine milijardi ili bilijune zvijezda. Galaksije emitiraju svjetlost u različitim bojama i spektralnim profilima te prema tome se može odrediti kemijski sastav galaksije, brzine rotacije, prisutnost plinova i slično. Isto tako, galaksije nisu iste starosti. Neke postoje već milijardu godina, dok neke su nastale prije milijun godina. Njihova starost može se odrediti proučavanjem populacija zvijezda unutar njih. Mlađe galaksije obično sadrže više plina i prašine te aktivno stvaraju nove zvijezde, dok starije galaksije imaju više evoluiranih populacija zvijezda.

Kako razlikujemo galaksije i koje su najpoznatije galaksije?

Galaksija je nakupina zvijezda koja je povezana gravitacijskim privlačenjem, te u Svemiru postoji oko 125 milijardu galaksija. Kako razlikujemo galaksije je na temelju njihovog oblika, veličine i starosti. Također, kako razlikujemo galaksije je i prema njihovom izgledu i boji. Neki od najpoznatijih primjera galaksija su sljedeći:

Mliječni put je spiralna galaksija u kojoj se nalazi naš Sunčev sustav.

Andromedina galaksija je susjedna galaksija Mliječnog puta i druga najveća galaksija u našoj skupini galaksija. Također je spiralna galaksija kao i naša, te se može vidjeti golim okom na noćnom nebu.

Sombrero galaksija, ili Messier 104, je eliptična galaksija koja se ističe zbog svog karakterističnog oblika koji podsjeća na šešir.

Virgo A je gigantska eliptična galaksija koja se nalazi u skupini galaksija Virgo, a poznata je po svojoj ogromnoj supermasivnoj crnoj rupi u središtu.

Veliki Magellanov oblak je nepravilna galaksija koja je satelit Mliječnog puta, te je on jedan od najbližih i najsvjetlijih nepravilnih galaksija koji se može vidjeti na nebu golim okom.


Tagovi: