Kako pripremiti poriluk

Kako pripremiti poriluk

Jela na žlicu su zdrava i brzo probavljiva, pa nije čudo da većina ljudi poriluk priprema kao varivo koje se može pripremati sa krumpirom, ali i sa dodatkom drugog korjenastog povrća. Poriluk očistite, operite i narežite na kolutiće, jednako i drugo povrće. Krumpir ogulite, operite i narežite na ploške ako želite da se skuha jednako brzinom s porilukom i ostalim povrćem također narezanim na ploškice. Popržite glavicu luka, dva do tri češnja češnjaka, i dodajte sve narezano povrće.

Poriluk nalijte vodom, posolite i kuhajte oko 30 minuta, na kraju zapržite zaprškom od dvije do tri žlice brašna i žličicom začinske paprike, prokuhajte još dvije minute, provjerite slanost, dosolite ako treba i maknite s vatre. Ako ne volite zapršku, napravite "hladni zafrig" od dva decilitra vrhnja i dvije žlice brašna, neka prokuha dvije minute. Umjesto krumpira možete dodati ječmenu kašu koja se namakala barem dva sata, tada ne trebate zapršku jer će ječam zgusnuti varivo.

Varivo od poriluka možete jesti samo ili ga možete poslužiti s faširancima ili domaćim kobasicama. No, poriluk je idealna biljka za razne složence i musake, a možete ga slagati s drugim vrstama povrća, gljivama, domaćim kobasicama narezanim na šnitice, tunom ili možete smisliti neku svoju kombinaciju. Složenci se kuhaju, musake treba zapeći i na kraju ih posipajte jednim jajetom razmućenim u šalici vrhnja, pospite nekim ribanim sirom i još malo zapecite, bit će to slastan ručak.

Poriluk je dobar i za rižoto po nekom vašem receptu, ali mu dodajte češnjak i čašu vina, bit će za prste polizati. Miješana salata sa svježim na kolutiće narezanim porilukom će dobiti jedan posve drugačiji okus, još ako joj dodate kuhana jaja, špek ili šunku narezane na kockice i neki sir, bit će posebna, zdrava, ukusna i zasitna. Pita od prodinstanog i ohlađenog poriluka se radi od četiri jaja, jednake količine brašna i sira, praška za pecivo i soli i papra.

Biljka koja ima u sebi nešto od češnjaka i nešto od crvenog luka, a nije nijedno od to dvoje se može koristiti na stotine načina. Pa tako poriluk može biti nadjev za pastrvu ili dodatak omletu, od njega možete napraviti popečeke, savijaču, pogaču s porilukom, pravu prhku pitu s porilukom, roladu s porilukom, varivo od poriluka s heljdom, salatu s porilukom i krastavcima, dinstani šampinoni sa porilukom i tjesteninom u umaku od vrhnja, dizano tijesto s porilukom.

Poriluk možete kombinirati sa svim namirnicama za koje i inače koristite luk i češnjak, jer on funkcionira i kao zamjena za luk. Musake i složenci s porilukom mogu biti s mesom i bez njega, variva možete raditi na poprženom dimljenom špeku, imat će posebnu aromu i okus. Razne povrtne juhe s porilukom dobivaju drugačiji okus, a pogodan je i za sva vegetarijanska i veganska jela, a i sve vrste umaka s dodatkom poriluka dobivaju posve drugačije okuse.


Tagovi: