Kako pčele proizvode med

Kako pčele proizvode med

Kako pčele proizvode med skupljajući nektar kap po kap

Jednoj zajednici pčela je godišnje potrebno od 80 - 120 kilograma meda da bi zajednica podigla novo leglo i održala život zajednice. Med je najčistiji prirodni izvor energije i pčele trebaju puno te energije da bi nahranile sebe, larve u košnici, održale optimalne temperaturu košnice i proizvele još i vosak. Kako pčele proizvode med skupljajući nektar kap po kap, svaka od njih mora obletjeti od 100 - 1 500 cvjetova da bi napunila svoj želudac nektarom.

Kako pčele proizvode med usisavajući nektar direktno u svoj medni želudac koji baš i nije velik iz skupljanja nektara se u košnicu vraćaju punog želuca zbog čega su dvostruko teže nego što su bile kada su krenule u skupljanje. Naime, medni želudac je mali, ali kada ga napune sa oko 75 miligrama nektara postaje težak koliko i cijela pčela. Pčelinje zajednice su hijerarhijski uređene, pa se obično nektarom nahrane pčele bebe i ostale pčele, a tek nakon toga pčela od nektara pravi med.

Kako pčele proizvode med sakupljeni nektar predaju kućanicama

Naravno da se pčele sakupljačice umore i ogladne leteći od cvijeta do cvijeta u potrazi za nektarom i moraju dio skupljenog nektara i same pojesti, da obnove svoju energiju za povratak u košnicu. Kako pčele proizvode med sakupljeni nektar predaju kućanicama (kućnim pčelama) koje preuzeti nektar žvaču poput žvakaće gume, izlažu ga i zraku, a žvakanje može trajati i do 20 minuta, sve dok se ne oslobode enzimi koji nektar razgrađuju na složene i jednostavne šećere.

Kako pčele proizvode med tim žvakanjem i hlađenjem na zraku nektar se oslobađa vode, a čistu kap meda pčela odlaže u saće gdje i dalje druge pčele marljivo rade na izbacivanju ostatka vlage, točine oblijećući saće i mahanjem krila dodatno isušuju vlagu. To lepezasto mahanje krilima ne prestaje sve dok količina vlage ne padne ispod 20 % što pčele nekim svojim pčelinjim čulom utvrde, nakon toga se stanica saća napunjena medom zatvara tankim slojem voska koji su same proizvele.

Kako pčele proizvode med ako ne nađu dovoljno nektara

Pčele izviđačice marljivo pretražuju okoliš i čim otkriju cvjetna polja ili drveće lete u košnicu obavijestiti pčele sakupljačice, a vijest i lokalitet im saopćavaju posebnom vrstom plesa. A kako pčele proizvode med ako ne nađu dovoljno nektara, u nevolji će se nahraniti i medljikom ili mednom rosom koju proizvode i za sobom na lišću i granama ostavljaju lisne i štitaste uši. Medljiku pčele skupljaju svojim rilom kao i nektar, a med od medne rose se zove medljikovina.

Kako pčele proizvode med od onog što nađe, za loših godina se zna dogoditi da cijela zajednica mora preživjeti od medljike, koja je puno lošije kvalitete od cvjetnog meda. Klimatske promjene i kemijska zagađenja (fungicidi, pesticidi, insekticidi) kojima se prskaju polja i voćne kulture direktno ugrožavaju pčele. Pčele od medljike dobivaju probavne tegobe, proljeve i razne druge komplikacije, jer je medljika njima teško probavljiva. Preživljavanje pčela zimi ovisi o temperaturi u košnici koja ne smije pasti ispod sedam stupnjeva celzijusa, a nju pčele reguliraju medom.


Tagovi: