Kako napraviti sir

Kako napraviti sir

Domaći sir od kupovnog mlijeka

I dok danas u gradu mnogi od nas kupuju sireve, razna domaćinstva na selu i dalje pripremaju domaće sireve uz pomoć svojih kravica. I dok se kupovni sirevi često reklamiraju kao domaći, potrebno je naglasiti kako se okus bitno razlikuje od domaćeg. Postoje mnogobrojni recepti za pravljenje domaćeg sira, no onaj najjednostavniji odnosi se na pripremu od kupovnog mlijeka. Kako se radi sir od kupovnog mlijeka? Potrebno je slijediti navedeni recept: Sastojci - 2 l masnijeg mlijeka, 250 ml neutralnog vrhnja, iscijeđeni sok dva limuna, po potrebi alkoholni ocat (100 ml), sol po ukusu, pamučna gaza.

Priprema - U lonac je potrebno staviti mlijeko te vrhnje i zagrijati sastojke do vrenja. Rasprostriti čistu gazu koja je malo navlažena s vodom na cjedilo, ispod staviti zdjelu za sirutku. Kada se mlijeko zagrijalo do vrenja pojavit će se pjena na površini. Sada je u njega potrebno dodati sok limuna, ocat i isključiti vatru. Dobro pomiješajte i ostavite masu oko 4 minute da se ona usiri. Kada se smjesa krene gusnuti potrebno ju je prebaciti u cjedilo koje je prekriveno gazom. Gazu zavrnite i podignite iznad cjedila kako bi mogli ocijediti višak sirutke. Smjesu sira prebacite u dublji pleh koji ćete prekrit s tanjurom. Nakon nekoliko minuta smjesa je spremna za oblikovanje i dodatno cijeđenje po potrebi. Nakon oblikovanja sir se sprema se u hladnjak.

Domaći tvrdi sir

Baza izrade svakog sira je mlijeko, poželjno domaće i punomasno. Kako napraviti domaći tvrdi sri? Ovakva vrsta sira može se pripremiti na slatki ili slani način, i može se napraviti u svega pola sata vremena. Priprema je jednostavna, potrebno je samo biti oprezan. Potrebno vam je 5 l mlijeka. Mlijeko je potrebno prokuhati, u njega dodati 5 žlica alkoholnog octa, sve dobro promiješati i pričekati odvajanje gruša od sirutke. Gruš zatim izvadite u jednu posudu i nadodajte jednu veću žlicu soli i ponovno promiješajte i stavite u određeni kalup.

Gruš je potrebno poravnati i poklopiti, te gore staviti uteg da se dobro stisne. Kada se sve dobro ohladi, sir je potrebno istresti iz kalupa i ako imate mogućnost staviti na dimljenje. Ovako napravljeni domaći sir ide odlično uz suhe nareske ili uz dobru čašu vina. U njega se mogu dodati razni začini da se dobije na ljutini ili slanoći. Može se ribati u razna jela i poslužiti kao dodatni prilog. Potrebno ga je držati u hladnjaku u odgovarajućoj posudi i što prije pojesti.

Veganski sir

Sirevi koji nisu napravljeni od mlijeka životinjskog podrijetla postaju sve popularniji među vegetarijancima i veganima, stoga je porasla i znatiželja kako ih pripremiti doma. Veganski sir se najčešće dobiva na bazi biljnih proteina poput soje ili orašastih plodova, kao i biljnih ulja, zgušnjivača poput karagena ili guar gume. Da li je ovakvu vrstu sira moguće napraviti doma? Naravno. Recept je sljedeći: Potrebno je prvo imati dobar blender i razne zdjelice ili kalupe za spremanje, platneno cjedilo, kuhinjski termometar. Najčešće se za pripremu koristi takozvani zrnati starter koji će ubrzati proces fermentacije.

Za izradu sira potrebno vam je: 2 šalice indijskih oraščića koji su dan prije namočeni, 1/4 šalice žitnog predjela (dan prije potrebno je u 2 šalice vode namočiti pir ili pšenicu i ocijediti tekućinu), 2 protisnuta češnjaka, 2 žlice maslinovog ulja. Namočene orahe je potrebno ocijediti, staviti u blender s soli, češnjakom, uljem i miksati dok se ne dobije glatka smjesa. Cjedilo je potrebno obložiti gazom i žlicom iz blendera premjestiti smjesu. Smjesa mora odstajati na sobnoj temperaturi do 24 sata kako bi se samostalno ocijedila. Nakon toga smjesa se stavlja u prozirnu foliju i na tanjur i stavlja se u hladnjak na dodatna 24 sata. Sir će biti mekan i može trajati do 10 dana.


Tagovi: