Kako je nastala Noć Vještica – Halloween

Kako je nastala Noć Vještica – Halloween

Noć vještica, zanimljivosti i legende

Noć vještica je svojevrstan blagdan koji se slavi na noć uoči Svih svetih. Puni naziv navedenog blagdana je All Hallows' Eve ili Hallow Eve i predstavlja Svetu večer. Sveta ili posvećene večera je ranijim europskim slavljenicima bila poznata i kao Noć uoči Svih svetih. Na ovu večer često su se odavale počasti svecima i tražila zaštita od duhova koji su na ovu večer posjećivali ovaj svijet. Danas se prema katoličkim službenicima Noć vještica naziva poganskim blagdanom gdje se prizivaju zle duše s one strane svijeta.

Sve do 7. stoljeća prije Krista, Noć Svih svetih slavila se 13. svibnja, no ona se pomaknula na 31. listopada radi drevnog galskog festivala Samhain koji je najpoznatiji korijen Halloweena ili Noći vještica. Papa Grgur IV. 835. godine premješta svetkovinu Svih svetih na 1. studenog kako bi pokušao potisnuti Keltsku svetkovinu poznatiju kao Samhain. Danas je Halloween svjetski priznati "blagdan" koji se slavi prvenstveno radi zabave, no sama povijest blagdana je itekako zanimljiva.

Noć vještica, povijest nastanka

Izrezbarene i osvjetljene bundeve svakako su prva asocijacija na Noć vještica. U počecima, bundeve bi se rezbarile i osvjetljavale kako bi otjerale loše vrijeme i kako bi pridonijele bogatu žetvu. Halloween se slavi još iz doba starih Kelta koji su sa slavljem obilježavali svaki kraj žetve. Kelti su godinu dijelili na dvije polovice, svijetlu koja je predstavljala ljeto i tamnu koja je predstavljala zimu. Početkom studenog obilježavao se novi početak ili nova godina, i upravo na ovaj datum se vjerovalo kako duše mrtvih napuštaju svoja staništa i dolaze na zemlju kako bi posjetile svoje nekadašnje domove. Na Samhain Kelti bi izvodili razne ritualne ceremonije, no detalji o samim proslavama su nepoznati.

Vjeruje se kako su se oblačili u razne životinjske kože i izrađene maske kako bi otjerali zle duhove, kako su uživali u gozbama i kako su rezbarili bundeve u koje su stavljali lampione. Oni koji nisu slavili navedeni blagdan bi ispred svojih vrata ostavljali hranu i piće kako ih duhovi ne bi posjećivali. Danas postoje mnogobrojne verzije nastanka Noći vještica, tako da je teško u potpunosti odrediti točnu povijest. Ipak, zna se kako je moderna Katolička crkva unatoč usvajanju određenih poganskih rituala odbacila Noć vještica. Vatikan danas navedeni blagdan naziva antikršćanskim i opasnim i poziva vjernike na slavlje Dana mrtvih.

Noć vještica, obilježavanje i slavlje

Noć vještica se danas većinom slavi u anglosaskim zemljama, kao i u SAD-u i određenim zemljama Europe. Na navedenu noć slavljenici se oblače u razna mitološka bića i ukrašavaju svoje kuće i okućnice sa rezbarenim bundevama, mrežama pauka, kosturima. Navedeno vuče korijene od početnih dana slavlja, kada su se slične stvari radile u svrhu otjerivanja zlih duhova prije dana Svih svetih. Noć vještica se danas najviše slavi u SAD-u, Meksiku, Kanadi, Engleskoj. Kako se obilježava Halloween? U Škotskoj te Irskoj tradicionalno se pale krijesovi, igraju se određene igre i radi se tradicionalna hrana.

U Velikoj Britaniji se organiziraju maskirane zabave unutar obitelji. Nijemci se za ovaj blagdan maskiraju u likove iz bajki i sklanjaju noževe kako ih zli duhovi ne bi ozlijedili. U Češkoj je tradicionalno da se za Noći vještica ispred kamina postave dvije stolice, jedna za živog i druga za preminulog člana obitelji. Najveće slavlje događa se u Meksiku na festivalu El Dia de los Muertos koji se slavi između 31 listopada i 2. studenog. Na ovoj proslavi obitelji pozdravljaju duše svih preminulih.


Tagovi: