Kada je halloween

Kada je halloween

Što je Halloween?

Proslava Noći vještica uvijek donosi radost svima, neovisno o njihovoj dobi. Halloween ili Noć vještica je poznata širom svijeta, te ima svoje korijene duboko zakopane prije više od dvije tisuće godina. Dok je Halloween često povezan s Sjedinjenim Američkim Državama, slavi se i u drugim dijelovima svijeta. To je vrijeme kada se tradicionalno organiziraju veselje, izrađuju ukrašene bundeve, a djeca obilaze kuće u potrazi za slatkišima. Ova čarobna noć potječe iz drevne keltske svetkovine poznate kao Samhain, koja označava kraj ljeta. Znanstvenici vjeruju da se izraz Noć vještica razvio iz All Hallows' Eve, što označava predvečerje blagdana Svih svetih. Hallow je stari izraz za svetost, dok Eve označava večer. Tako da Noć vještica znači sveta večer i obilježava se svake godine 31. listopada. Ovaj dan je posvećen svecima, a središnji dan Svih svetih je 1. studenog. Noć vještica se originalno trebala slaviti 13. svibnja, no kasnije je datum promijenjen. Također postoje teorije koje sugeriraju da je ime ovog praznika povezano s legendama o ženama koje su čuvale okultno znanje u skandinavskim regijama. Bez obzira na njegovo podrijetlo, Noć vještica je postala jedan od najprepoznatljivijih i najvažnijih praznika širom svijeta.

Kako je nastao Halloween?

Kako bismo shvatili podrijetlo i razlog proslavu Halloween, odnosno Noći vještica, moramo se vratiti unatrag u vrijeme keltskih obreda koji su označavali dolazak zime. Keltsko društvo koristilo je lunarni kalendar, gdje su godine bile podijeljene na toplu i hladnu sezonu. Paljenje vatre tijekom hladnih mjeseci simboliziralo je nadu za plodne buduće žetve. Ova praksa bila je središnji element drevnog keltskog festivala poznatog kao Samhain, a povjesničari prepoznaju vezu između ovog festivala i modernog halloween-a. Keltski narod obilježavao je Samhain paljenjem svjetiljki kako bi osvijetlio put dušama preminulih, omogućujući im da pronađu svoj put. Istovremeno, svjetiljke su služile kao zaštita od zlih duhova, sprječavajući ih da naude živima. Smatralo se da je noć Samhaina imala najtanju granicu između svijeta živih i mrtvih, što je olakšavalo komunikaciju s preminulima. Festival je trajao oko tri dana, počevši 31. listopada, s izobiljem hrane nakon žetve. Ovom danu povezani su i narodni obredi, uključujući proricanje budućnosti i gatanje s ljuskom oraha. U keltskoj tradiciji, Noć vještica, obilježena 31. listopada, označavala je prijelazno razdoblje, a taj datum smatran je povoljnim za ostvarivanje želja. Dok se danas Noć vještica shvaća kao zaštitnički praznik od zla i obred slavljenja svetoga, njegovo korijenje duboko je ukorijenjeno u povijest keltskog festivala Samhain.

Kako se slavi Halloween?

Povjesničari primjećuju da je drevni poganski festival poslužio kao temelj za Noć vještica kakvu danas poznajemo. Halloween su donijeli u Sjedinjene Države irski imigranti sredinom devetnaestog stoljeća, gdje je postala važan dio američke folklorne baštine. Drevni festival Samhain uključivao je raznolike rituale za komunikaciju s duhovima, uključujući oblačenje u posebne kostime, priređivanje posebnih gozbi te izradu svjetiljki od repe. Irski doseljenici su obično rezbarili repu i umetnuli svijeće kako bi otjerali zle duhove, a vremenom su bundeve postale popularnija alternativa repi u Americi. U Americi, Noć vještica obilježava se noću s 31. listopada na 1. studenog, kada se djeca oblače kao vještice, zombiji ili duhovi i krenu u potragu za slatkišima. Halloween ima duboke korijene u različitim kulturama i za neke predstavlja vrijeme proslave tradicija drevnih civilizacija, dok drugima simbolizira praznovjerje i misterioznost. Zbog svoje asocijacije s temama mraka i nadnaravnog, Noć vještica često je izvor inspiracije za horor filmove. Kroz povijest je promatrali kako se ovaj praznik mijenjao i prilagođavao, od drevnih rituala do suvremene zabave.


Tagovi: