Kako brže čitati knjige – Naučite brzo čitati

Kako brže čitati knjige - Naučite brzo čitati

Brzo čitanje ima dugu povijest, a zadnjih 20 godina se uči

Vjerojatno je uvijek, od početaka pismenosti bilo ljudi koji mogu brzo čitati, ali nisu to smatrali nekim posebnim darom i nisu ni znali da drugi ne mogu tako čitati. Dakle, brzo čitanje ima dugu povijest, a zadnjih 20 godina se uči kao zasebna metoda ili tehnika čitanja. Daleke 1958 godine je američka učiteljica Evelyn Wood napisala prvu knjigu o brzom čitanju (Reading Dynamics), jer je zapazila da brzi čitači čitaju deset puta brže od prosječnih čitača.

Brzo čitanje možete pokušati naučiti sami ili otići na neki seminar brzog čitanja na kojem će vas iskusni treneri provesti kroz metodologiju brzog čitanja i na kojem svaki prosječni čitač nauči koristiti vlastitu kreativnost i fokus za brže čitanje i bolje memoriranje pročitanog teksta. Ovo je važno i korisno za sve učenike i studente koji u malo vremena moraju pročitati mnogo građe i memorirati mnogo informacija i činjenica u kratkom vremenu što je važno naročito u vrijeme ispitnih rokova.

Brzo čitanje vam omogućava da svaki dan pročitate jednu knjigu

Prosječni čitatelji jednu knjigu čitaju oko petipol sati (5,5h), ako je žele pročitati istog dana, napredni čitatelji će tu istu knjigu pročitati za jedan sat. Da, brzo čitanje vam omogućava da svaki dan pročitate jednu knjigu za samo sat vremena, a ostatak dana se bavite nekim drugim stvarima koje volite raditi. Knjigofilima je to jako važno, jer tako stignu pročitati sve knjige koje ih zanimaju, tako u sedam dana mogu pročitati sedam knjiga, a prosječni čitač tek 1,27 knjigu.

I ne, nemojte ni pomisliti da je brzo čitanje samo listanje knjige, morate znati što se pročitali i moći prepričati ono bitno. Stručnjaci tvrde da tehnike brzog čitanja može svladati svatko, samo će nekima trebati malo duže vremena i više vježbanja u tome. Za početak uvijek na početku pročitajte sadržaj knjige, bez obzira je li on naveden na početku ili na kraju knjige, jer on nudi sažetak knjige koju se sa zanimanjem spremate pročitati.

Brzo čitanje je čitanje s namjerom što znači selektivno

Polazna pretpostavka je da puno čitate i da ste već puni informacija, a knjiga koju držite u rukama je izabrana s namjerom. Pročitani sadržaj vam je pokazao što možete očekivati, ako pročitate i autorove reference brzo ćete uobličiti ono što vas zanima. Brzo čitanje je čitanje s namjerom što znači selektivno, jer će vaš mozak sam selektirati dijelove koji su vam već poznati i samo ćete preletjeti preko njih, što nije preskakanje, samo je ušteda vremena.

Ne gubiti vrijeme na nevažnim detaljima znači dati prednost cjelovitoj slici i kompletnom djelu, a to vam omogućuje brzo čitanje. Namjera se u početnim vježbama definira brojem stranica koje želite pročitati u određenom odječku vremena, izboru vremena za čitanje, izboru knjige, uklanjanju smetnji (stišajte mobitel i stavite ga daleko od sebe), ne dajte se ometati, čitajte u miru i tišini. Ne vraćajte se na već pročitane rečenice jer vam se možda učinilo da vam je koncentracija popustila.


Tagovi: