Kada se može saditi krumpir

Kada se može saditi krumpir

Krumpir je internacionalna hrana koja se uzgaja u cijelom svijetu

Odavno se spekulira s tim koju biljku će prvi zemljini iseljenici ponijeti sa sobom kad dođe do naseljavanja nekog drugog mjesta u svemiru i česta sugestija je da ponesu krumpire, jer se oni mogu uzgojiti i bez zemlje. Krumpir je internacionalna hrana koja se uzgaja u cijelom svijetu, jer dobro podnosi različita tla i različite druge uvjete uzgoja. Pa ipak, sam uzgoj i očekivani urod ovise i o sorti krumpira, vrsti tla i načina obrade tla.

Istina je krumpir možete saditi na klasični način na otvorenom prostoru, u sanducima u obliku povišenih gredica, u većim teglama za cvijeće, u crnim vrećama za sadnju i u slami. Sadnja se obavlja u proljeće nakon zadnjih mrazeva, kada je sunce već zagrijalo tlo, jer krumpiri vole toplinu. U našim uvjetima sadnja se obavlja najčešće krajem ožujka ili početkom travnja, a može se saditi sve do kraja svibnja, osim ako klimatske promjene ne poremete i taj ritam sadnje.

Možete saditi cijeli ili kalani krumpir

U siromašnim godinama i u siromašnim obiteljima koje su imale malo sjemenskog krumpira su se gomolji rezali na pola, pazeći da svaka polovica ima ikca sa zametkom klice, a često se jedan gomlj rezao i na više komada vodeći računa da svaki komad ima okca klica. I danas možete saditi cijeli ili kalani krumpir imajući na umu da cijeli gomolji daju veći urod. Sadnja u redovima je praktična za okopavanje i nagrtanje krumpira i čišćenje korova.

Ako je tlo dobro pripremljeno u jesen, na proljeće će biti spremnije za krumpir koji sadite na dubini od 8 - 12 centimetara, a nasad se prekriva slojem rahle zemlje debljine 5 - 6 centimetara. Ako radite naklijavanje prije sadnje pripazite da klice ne izrastu prevelike, jer su krhke i lomljive i prilikom sadnje se mogu polomiti. Nakon nicanja biljka brzo raste, trebate je nagrnuti slojem zemlje u visini 15 - 20 centimitara, jer nagrtanje čuva stabilnost biljke.

Jeste li znali da krumpir spada u porodicu velebilja

Oni koji su odrasli na selu znaju da je cima, krumpirova stabljika s lišćem otrovna kao i krumpirovi gomolji koji pozelene. Jeste li znali da krumpir spada u porodicu velebilja u koju spadaju i bunika i otrovni noćurak i da uz njega ne bi trebali sditi druge biljke iz te porodice kao što su paprike, papričice, bamija, patlidžani, ali mu nisu dobri susjedi ni tikve, bundeve, tikvice, hokaido tikve, komorač, mrkva, krastavci, repa i maline.

Ako sadite krumpir u slamu to je najčistija sadnja, nema okapanja, berba je brža i čistija, ali je urod slabiji. Podloga je karton s izbušenim rupama na razdaljini od 30 centimetra, između redova razmak treba biti 40 centimetara, gomolji se umetnu u te rupe s okcima prema zemlji, prekrijte tankim slojem komposta i sojem natrule slame debelim 15 centimetara, kada se razviju cime desetak centimetara u visinu, dodajte novi sloj slame. Ako koristite suhu slamu ili sijeno, zalijte ih da ih vjetar ne odnese.


Tagovi: