Kada prskati signumom

Kada prskati signumom

Signum je kemijski spoj koji djeluje kao preventivni fungicid kojim se unaprijed sprečavaju bolesti biljaka. Prodaje se u specijaliziranim trgovinama opreme poljoapoteka kao vododispergirajuće granule koje je potrebno otopiti u vodi i nanijeti na biljke prskanjem.

U poljoprivredi u kojoj se uzgaja veliki broj nasada povrća, voća, stočne hrane biljke mogu biti izložene biljnim bolestima koje mogu ugroziti kompletan nasad i cijelo polje može propasti zbog biljnih bolesti. Stoga poljoprivrednici unaprijed žele zaštititi svoje nasade i koriste preparate kao što je signum.

No, kada prskati signumom u poljoprivredi da se biljke ne unište ovim kemikalijama, a opet da ne bude prekasno kada je bolest već zahvatila nasade. Svakako nećete prskati mlade biljke, no u proljeće biljke kada rastu one brzo rastu. Ovisno o biljnoj kulturi prema uputama bit će određeno kada prskati signumom određeno povrće ili voće, kod nekih ćete prskati tek kada biljka procvjeta, a kod nekih ranije ovisno o kojoj se biljci radi.

Nije isto kada prskati signumom rajčicu i kupus jer signum je fungicid širokog spektra djelovanja na različite bolesti koje mogu zadesiti vaše povrće tokom rasta i razvoja do trenutka kada očekujete plodove. Rajčicu je potrebno prevnetivno prskati ovim sredstvom kad rajčica procvjeta u omjeru s vodom kako je navedeno u uputstvima ili uputama prodavača u poljoapoteki. Kupus se na primjer prska prije nego se formira glavica kupusa, u periodu kada se lišće kupusa krene formirati za daljni razvoj glavice kupusa.

Prskati signumom krumpir koji je podložan i biljnim bolestima i parazitima nametnicima koji mogu uništiti cijelo polje, ovo povrće treba prskati signumom u drogj fazi razvoja listova prije početka cvatnje biljke krumpira. Grašak se prskka u periodu kada započinje cvatnja, te se može i kasnije prskati kada se počinje razvijati mahuna.

Kada prskati signumom mrkvu ako niste to do sada radili iznenadit ćete se da mrkvu možete prskati od kada nikne mladica, pa do razvoja odrasle biljke, dok luk prskate samo u periodu kada se razvijaju glavni listovi mladice luka.

Budite oprezni jer ovo sredstvo ne možete koristiti više puta, proizvođač ne preporučuje prskanje više od dva puta godišnje po nasadu jer nije zdravo za čovjeka previše prskani plodovi.

Period kada prskati signumom dakle ovisi o biljnoj kulturi koju želite preventivno zaštiti od biljnih bolesti. Čak se između biljaka iz iste skupine voća ili povrća upute za prskanje signumom razlikuje pa je potrebno slijediti upute i preporuke sturčnjaka u poljoapotekama. Svakako nemojte prskati više od dva puta u razvoju biljke kako biljka ne bi u sebi imala previše štetnih sastojaka koji bi mogli naštetiti ljudskom zdravlju.

Ako se držite uputa kada prskati signumom trebate znati i protiv kojih bolesti biljaka zaštićujete biljku kako bi znali prepoznati da li se nakon špricanja bolest na biljkama pojavila.

Na rajčici se prevenira pepelnica i siva plijesan, na krumpiru pjegavost lišća, mrkvi palež lišća i pepelnice, na salatama bijele truleži i sive pepelnice, na jagodama siva plijesan, na kupusu prstenasta pjegavost i pjegavost kupusnjača, na luku također siva plijesan, na grahu hrđa graha, siva plijesan, na šparogi hrđa, siva plijesan i purpurna pjegavost, na maslačku rizoktonija, na poriluku pjegavost lišća i plamenjača, te i druge brojne bolesti koje mogu zadesiti voće, povrće, ukrasno bilje i začinsko bilje.


Tagovi: