Kada primiti tetanus

Kada primiti tetanus

Što je tetanus

Tetanus je zarazna akutna bolest koju uzrokuju anaerobna bakterija tetanusa Clostridium tetani kod koje je postotak smrtnosti vrlo visok kada boelst uznapreduje. Do infekcije dolazi kod povreda, porezotina, ogrebotina i doticajem s površinom gdje se ova anaerobna bakterija nalazi, a često je ima u izmetu krava i konja. Spore bakterije kada dolaze u ranu koja ostaje onečišćena i zatvorena bez kisika dolazi do razmnožavanja bakterije i razvoja bolesti.

Razvojem bolesti stvara se egzotoksin koji će prve simptome pokazati možda za par dana, a moguće je da će se simptomi javiti i nakon mjesec i pol dana čak i kod rana koje nisu velike ili jako uočljive, no rane su zatvorene odnosno u njima nema kisika što pogoduje razvoju i razmnožavanju ove bakterije koja uzrokuje razvoj bolesti tetanus.

Toksin tetanusa dolazi do središnjeg živčanog sustava pomoću krvotoka, ali i uz pomoć perifernih živaca, te uzrokuje grčeve i toksin nije moguće neutralizirati. Stoga je izuzetno važno da ukoliko primjetite ozljedu u nečistim uvjetima naročito kod starog željeza na kojem mogu zaostati spore ove bakterije, konjskog i kravljeg izmeta obratite se svom liječniku koji će propisati liječenje.

Kako liječiti tetanus

U slučaju ozljede potrebno je ranu očistiti te će liječnik odlučiti ovisno o simptomima na primjenu lijeka humanog imunog serumskog globulina ili će se primjeniti cjepivo protiv bolesti tetanus na koje će se trebati dolaziti tri puta u točno određenom vremenskim razmacima. Starijim osobama koje su slabijeg imuniteta što zbog bolesti, što zbog starenja organizma se preporučuje cijepljenje protiv tetanusa prije nego nastanu ozljede jer će se bolest brže razvijati u slučaju doticaja sa ovom bakterijom zbog oslabljenog imuniteta.

Cijepljenjem starijih osoba opada i smrtnost od ove bolesti jer se cjepivom unaprijed sprečava razvoj bolesti u slučajevima doticaja s ovom bakterijom koja razvija bolest tetanus.

Liječenje će svakako biti individualno ovisno o simptomima koji se javljaju kod zaražene osobe, te se lijekovima nastoji smiriti simptome bolesti koji se javljaju nakon inkubacije koja traje različito, kod nekih osoba 3 dana, pa čak i do 21 dan bez pojave prvih simptoma. U svakom slučaju je cijepljenje uvijek bolja varijanta za sve boelsti za koje je cjepivo izumljeno jer se na taj način sprečavaju smrtni slučajevi kod ovakvih i sličnih bolesti.

Tetanus bolest i simptomi

Bolest tetanus uz ozljedu praćena je najčešćim simptomom ukočenost čeljusti koje se proširuje na otežano disanje i otežano gutanje. Postoji ukočenost vrata, ukočenost ruku i nogu, pojava glavobolje, povišena tjelesna temperatura i zimica, te glavobolja. Grč koji se pokazuje na licu ima specifičan oblik kojeg karakterizira fiksirani smješak i podignuta obrva i obje obrve. Zaražena osoba je bistre svijesti, no nakon ponavljajućih grčeva može nastupiti koma.

Javljaju se i generalni grčevi u cijelom tijelu, pa osoba ne može ni govoriti, otežano diše što će dalje uzrokovati cijanozu, plava koža i plava sluznica, a mogu nastupiti i fatalna asfiksija koja predstavlja smrt uzrokovana gušenjem.

Kod manje opasnih stupnja bolesti tetanus javlja se umjereno povišena tjelesna temperatura i upalni procesi u plućima, a i ritam srca može biti poremećen zbog slabe opskrbe kisikom, a u krvnim pretragama se može uočiti povećan broj leukocita u obliku umjerene leukocitoze. Progresivnost bolesti je izuzetno bitan faktor jer ako se simptomi javljaju progresivno teže će biti i liječenje, a također kasnije faze liječenja otežavaju tijek liječenja.


Tagovi: