Kada posumnjati na leukemiju

Kada posumnjati na leukemiju

Što je leukemija

Pojam leukemija odnosi se na zloćudnu bolest koja nastaje u koštanoj srži, želatinoznoj tekućini u unutarnjem dijelu kostiju, gdje se stvaraju krvne stanice. Razlikujemo tri vrste stanica, a to su: crvene krvne stanice, eritrociti, sadrže hemoglobin i imaju ulogu u prijenosu kisika u tijelo; bijele krvne stanice, leukociti, koji štite tijelo od infekcija; trombociti, krvne pločice odgovorne za zgrušavanje krvi. Leukemija uzrokuje povećanje broja abnormalnih krvnih stanica u krvotoku što ometa proizvodnju zdravih krvnih stanica u koštanoj srži. Naime, kod leukemije koštana srž proizvodi nezrela bijela krvna zrnca, koja se nazivaju blastima. Što uzrokuje leukemiju? Iako još uvijek nema definitivnog uzroka leukemije, istraživači vjeruju da genetski i drugi čimbenici igraju ulogu u razvoju bolesti. Drugi mogući uzroci uključuju prehranu, način života, infekcije, viruse, korištenje određenih lijekova, zračenje, izloženost kemikalijama i autoimune poremećaje. Prema zahvaćenoj stanici, dijeli se na mijeloičnu i limfnu kategoriju. Postoji i podjela prema brzini diobe stanica, gdje razlikujemo kroničnu leukemiju koja se sporo razvija i akutnu leukemiju koja se brzo razvija.

Leukemija simptomi

Kada posumnjati na leukemiju? Simptomi mogu biti nespecifični i često se mogu zamijeniti sa simptomima drugih uobičajenih bolesti. Na leukemiju se posumnja kada se pojave promjene u krvnoj slici. Simptomi akutne leukemije povezani su sa smanjenjem proizvodnje normalnih stanica koštane srži. Kada se smanji proizvodnja crvenih krvnih stanica, osoba može imati anemiju, koja uzrokuje bljedilo, umor i pospanost. Smanjena proizvodnja trombocita može uzrokovati ljubičaste mrlje na područjima koja nisu povezana s ozljedom, sitne crvene točkice ispod kože ili dugotrajno krvarenje nakon manjih ozljeda. Osobe smanjenog imuniteta osjetljivije su na infekcije i mogu imati visoku temperaturu. Akutna leukemija manifestira se sljedećim simptomima: mučnina i povraćanje, glavobolja, oticanje vrata, pazuha i laktova, noćno znojenje, krvarenje iz nosa i desni, obilne menstruacije, bolovi u kostima i zglobovima, povećanje limfnih čvorova, povećanje slezene i jetre. Kako se dijagnosticira leukemija? Na temelju bolesnikovih simptoma i povijesti bolesti, liječnik može predložiti provođenje krvnih pretraga i drugih pretraga, poput pregleda koštane srži, magnetske rezonancije i kompjutorizirane tomografije. Samo rana dijagnoza omogućuje izlječenje, pogotovo ako se brzo otkrije.

Kako se liječi leukemija?

Kako se liječi leukemija? Dijagnozom i pretragama određuje se tip leukemije, a time i daljnje liječenje bolesnika. Kako bi koštana srž ponovno počela proizvoditi normalne stanice, liječenje može uključivati kemoterapiju i imunoterapiju. Vrijeme liječenja može varirati ovisno o progresiji bolesti. U nekim slučajevima potrebno je više od dvije godine da leukemija nestane. Pacijent koji boluje od leukemije zahtijeva posebnu njegu zbog imuniteta. U situacijama rezistencije ili neuspjeha početnog liječenja, osim kemoterapije, potrebna je i transplantacija koštane srži. Naime, transplantacija koštane srži još uvijek je indicirana samo u situacijama kada bolesnik ne reagira dobro na konvencionalno liječenje. Rano otkrivanje ove vrste raka ključno je za prepoznavanje bolesti u ranoj fazi i postizanje veće šanse za uspješno liječenje. Kako je medicina posljednjih godina napredovala, postojeći načini liječenja u većini slučajeva donose izlječenje. Ne postoji poseban način za izbjegavanje leukemije, ali se preporuča imati zdrave navike kako bi se izbjegla ova vrsta raka, ali i druge opasne bolesti.


Tagovi: