Kada počinje jesen

Kada počinje jesen

Jesen na sjevernoj polutki počinje na jesensku ravnodnevnicu

Sva lirika jesenskog kolorita u prirodi nam svojim živopisnim kolopletom boja lišća odvuče pažnju od činjenica koje trebamo znati. Jesen na sjevernoj polutki počinje na jesensku ravnodnevnicu koja obično pada 23 rujna, ove godine je to bilo u 8,49 sati ujutro. Ravnodnevnica znači da na taj datum i noć i dan traju točno 12 sati. Ovaj dan označava i kalendarski i astronomski početak jeseni koji ujedno najavljuje i skori prelazak na zimsko računanje vremena i pomicanje sata unatrag za sat vremena.

Meteorološka jesen je nastupila 1. rujna, no, tek nakon 23 rujna zbog eliptične putanje zemlje, dani postaju kraći od noći, a noći duže od dana. Rana jesenska idila je također obilježena čestim promjenama vremena, obilnim kišama, dok kasnije, od studenog do 21 prosinca postaje sve hladnije, zbog čega 21 prosinca dolazi do smjene godišnjih doba, odlazak jeseni zamjenjuje dolazak zime 21 prosinca u 4,27 sati i zbog toga se dolazak jeseni smjestio kalendarski u mjesec studeni.

Jesen, dan i noć u ravnoteži, jesenski ekvinocij

Smjena godišnjih doba je prirdna ciklička promjena važna u astronomiji i kalendarima, ali i u našim svakodnevnim životima. Jesen, dan i noć u ravnoteži, jesenski ekvinoscij i dok sjeverna hemisfera slavi rađanje jeseni, na južnoj hemisferi se rađa proljeće, a sunce ponovo prelazi ekvator i zato su dan i noć jednake dužine, a u stara vremena se lavilo dolazak jeseni i svih ostalih godišnjih doba u znak poštovanja prirodnih sila koje nepogrešivo ravnaju promjenom ciklusa.

Jesen je lijepo slaviti jer dolazi bremenita svojim jesenskim plodovima koji hrani ljude, ali i sve druge oblike života na zemlji. I kod nas i u svijetu su popularni razni jesenski festivali, a ima se i razloga za slavlje. Svi plodovi su sakupljeni i pobrani, može se malo odahnuti od teških radova, spremiti zalihe, napuniti smočnice, a to rade i životinje u prirodi koje skupljaju posljednje zalihe prije odlaska na dugi zimski san i zasluženi odmor na koji se sprema i cijela priroda.

Jesen, kalendarsko i klimatološko računanje godišnjih doba

Od prvog dana jeseni dani su sve kraći, a noći sve duže, hladnije, a nekima i dosadnije jer hladnoća mnogima ograniči kretanje. Jesen, kalendarsko i klimatološko računanje godišnjih doba, mnoge kulture računaju i na drugačiji način dolazak ili smjenu godišnjih doba poštujući svoju tradiciju ili prema svojem promatranju prirode i znakova u prirodi. Njima su orijentiri vrijeme sijanja, vrijeme klijanja, vrijeme cvjetanja, vrijeme žetve, vrijeme berbe, vrijeme seobe ptica, a takvo određivanje godišnjih doba je fenomenološko.

Naravno, jesen će doći svake godine u manje više isto vrijeme, bez obzira kojim se računanjem mi koristili i vatrometom živopisnih boja ublažiti polagano uspavljivanje prirode, najavu neizbježne hladnoće i vremena kišobrana i toplije odjeće i obuće. Iako su klimatske promjene sve to prilično ispreturale, noći su veća sada hladnije, a polako će se valjda rashladiti i dani, a onda će nam usred zime, zimski solsticij najaviti rađanje nove svjetlosti, skraćivanje noći i produženje dana.


Tagovi: