Kada dati ventolin

Kada dati ventolin

Što je ventolin

Ventolin pripada skupini lijekova koji se nazivaju bronhodilatatori. Namijenjen je za blagu, srednje tešku ili tešku astmu. Među najkorištenijim je i najpoznatijim inhalatorima. Njegov aktivni sastojak zove se salbutamol. Svakim pritiskom inhalatora oslobađa se 100 mikrograma proizvoda. U situaciji kao što je astma, kada se dišni putovi sužavaju i otežavaju ulazak i izlazak zraka iz pluća, Ventolin opušta mišiće pluća i omogućuje bolji ulazak zraka, što smanjuje osjećaj gušenja. Pomaže u ublažavanju stezanja u prsima i kašlja. Koje su preporučene doze? Preporučena doza varira ovisno o smjernicama liječnika. Oblici Ventolina su inhalator, tablete i sirup. Kada se koristi kroz pumpicu, lijek ili suspenzija ide izravno u pluća i djeluje vrlo brzo. Međutim, ako se ne koristi pravilno, može izgubiti dio svoje učinkovitosti. Liječenje uvijek mora propisati liječnik. Lijek se ne smije uzimati ako je osoba alergična na neki od njegovih sastojaka. Potrebno je posavjetovati se s liječnikom ako ste trudni ili dojite.

Kada dati ventolin

Kada dati ventolin? Doziranje može varirati ovisno o stanju koje se liječi, kao i drugim čimbenicima, poput dobi. Liječnik Vam može preporučiti da ga koristite redovito ili samo u slučaju da imate poteškoća s disanjem, pridržavajući se uputa za uporabu. Primjena Ventolina u odraslih starijih od 12 godina: ublažavanje napadaja: 1 do 2 inhalacije; prevencija simptoma prije alergijskog podražaja: 2 udisaja oko 15 minuta prije; maksimalna doza je 8 inhalacija dnevno. Lijek djeluje brzo, u roku od nekoliko minuta, a učinak može trajati nekoliko sati. Smatra se sigurnim i učinkovitim za većinu ljudi. Ako imate bilo kakvih pitanja o tome kako koristiti inhalator, obratite se svom liječniku. Važno je zapamtiti da Ventolin nije lijek za bolesti dišnog sustava, već se koristi za ublažavanje simptoma i sprječavanje napadaja astme ili drugih respiratornih problema. Nemojte sami mijenjati dozu ili raspored doziranja bez savjeta liječnika. Ako mislite da uzimate visoke doze Ventolina, obratite se svom liječniku.

Ventolin nuspojave

Kao i svi drugi lijekovi, Ventolin može izazvati određene nuspojave. Vrlo rijetke nuspojave: poremećaj imunološkog sustava uključujući reakcije preosjetljivosti (pruritus i kožne reakcije s eritemom), hipotenzija, nepravilan puls, urtikarija, bronhospazam. Ako primijetite alergijsku reakciju praćenu oticanjem, otežanim disanjem i gutanjem, odmah prestanite uzimati lijek i potražite liječničku pomoć. Rijetke nuspojave: hipokalijemija (posljedica smanjenog unosa kalija). Uobičajene nuspojave uključuju poremećaje živčanog sustava (drhtanje, glavobolje, grčevi u mišićima). Gastrointestinalni poremećaji (iritacija usta i grla) javljaju se rjeđe. Salbutamol, aktivni sastojak Ventolina, može izazvati nuspojave ako se koristi više nego što je potrebno (ubrzan rad srca i drhtanje). Ove nuspojave nisu opasne osim ako je prisutna bol u prsima. Obično prolaze sami od sebe za 1 do 2 sata. Ventolin može stupiti u interakciju s drugim lijekovima (koji sadrže beta blokatore i koriste se za liječenje visokog krvnog tlaka, zatajenja srca i drugih kardiovaskularnih problema), uključujući lijekove na recept, lijekove bez recepta i biljne proizvode. Lijek treba čuvati na sobnoj temperaturi, na hladnom i suhom mjestu, zaštićen od sunčeve svjetlosti, djece i kućnih ljubimaca u zatvorenoj ambalaži.


Tagovi: