Kada beba sjedi

Kada beba sjedi

Kada je vrijeme da beba krene sjediti?

Za svladavanje vještine samostalnog sjedenja beba mora savladati kontrolu glavice te vrata, i imati dovoljno ojačani trup. Razvoj bebe je svakako individualna stvar i ono ovisi o tempu koji je potreban za stjecanje određene motoričke vještine. Mnogi stručnjaci tvrde kako se dijete ne smije učiti sjediti i hoditi, već je potrebno prepustiti djetetu da to samostalno ovlada kako bi se motorički razvilo. Kada se pažljivo promatra beba koja je stara 4 ili 5 mjeseci, može se vidjeti kako ona leži na svojim leđima te ako se igra.

Ovaj položaj dosta će podsjećati na sjedeći položaj jer je došlo do uspostavljanja ravnoteže, glavica je u sredini, hvata šakice, dodiruje stvari i dodiruje usta. Stopalima izvodi iste ili slične pokrete, kao i šakicama koje su ispred tijela. Ponekad drži noge u zraku, promatra svoja stopala i dodiruje bedra. Kada bi ovaj položaj zaokrenuli za 90 stupnjeva dobili bi jasnu sliku kako dijete zapravo sjedi. Naravno, ovdje se dijete nikako ne smije uspraviti i stavljati u pravilan sjedeći položaj.

Kako znati da je beba spremna sjediti?

Test sjedenja izvodi se od strane pedijatra. Uhvatit će se podlaktice bebe i lagano vuči prema sebi. Kada je beba u dojenačkoj dobi glavica će automatski padati nazad. Kod bebe koja ima tri mjeseca glavica će zauzeti okomit položaj samo na kratko vrijeme. Napravi li se isti test s bebom od 5 ili 6 mjeseci primijetit će se kako dijete zapravo samostalno surađuje s snažnijom fleksijom glave. Beba najčešće krene samostalno sjediti u 6. mjesecu života.

Navedeno će činiti na način da samostalno krene podizati noge ispred svog tijela, što donosi istezanju donjeg dijela kralježnice i dolazi do jačanja trbušnih mišića. Navedeno ne znači da bi se ona trebala odmah stavljati u okomiti sjedeći položaj. Pedijatar će reći kada je poželjno da se dijete krene ispravljati, no najčešće se to događa u šestom ili sedmom mjesecu djetetovog života. Upravo se u šestom mjesecu razvoja usavršava takozvana "oslonac šaka zdjelica" faza i dijete se krene samostalno oslanjati na svoje šakice i zdjelicu.

Što kada beba krene sjediti prije vremena?

Kada roditelji krenu prije vremena dijete postavljati u sjedeći položaj, to može dovesti do promjena u kralježnici i može zaustaviti prirodan tijek razvoja. Beba u sjedećem položaju ne može trenirati svoje leđne mišiće kao što to čini kada leži na trbuhu ili boku. Često će beba u prvim mjesecima svoga života krenuti dizati leđa prema naprijed, što će si roditelji protumačiti kao napredno sazrijevanje. Ukoliko se dijete u prvim mjesecima svog života pokušava samostalno podići i zauzima sjedeći položaj, tada je potrebno zatražiti mišljenje fizijatra.

Ispružene nogice koje se rijetko savijaju i podižu isto tako mogu biti razlog za savjetovanje s liječnikom. Uvježbavanje ravnoteže često se radi u 8. i 9. mjesecu. Što se ne smije raditi kada dijete krene samostalno sjediti? Potrebno je jednostavno pustiti dijete da samo održava ravnotežu. Bilo kakvo podupiranje može poremetiti tijek razvoja. Bebe većinom krenu samostalno sjediti nakon što navrše 9 mjeseci, no isto tako navedeno ovisi i o samom djetetu.


Tagovi: