Kad su plodni dani

Kad su plodni dani

Plodni dani kod menstrualnog ciklusa

Plodni dani tokom menstrualnog ciklusa su važni ženama i parovima koji planiraju trudnoću jednako kao i parovima koji nastoje izbjeći trudnoću a ne koriste se ili se rijetko koriste kontraceptivnim sredstvima. Menstrualni ciklus uobičajeno traje 28 dana, no može biti i kraći 26 dana, a može se produžiti u do 32 dana ovisno o zdravstvenom stanju žene, genetici i drugim vanjskim utjecajima koji dovode do različitog broja dana menstrualnog ciklusa.

Bez obzira koliko dana traje menstrualni ciklus on započine prvi dan mjesečnog krvarenja i od tog dana se računa početak ciklusa. Tokom jednog ciklusa razvija se jedno jajašce, no moguće je da se razviju i dva jajašca koja će se tokom ovulacije osloboditi iz jajnika i čekati na oplodnju u jajovodu. Kada do oplodnje ne dođe dolazi do odbacivanja sluznice maternice tokom krvarenja u procesu menstruacije.

Tokom menstrualnog ciklusa tri su faze, folikularna faza kod koje rastu folikuli i luče se estradioli, ovulacijska faza kod koje postoji pojačano lučenje cervikalne sluzi period kad traju plodni dani, te luteinska faza kod koje dolazi do pojačanog lučenja progesterona.

Plodni dani i kada dolazi do ovulacije

Plodni dani, odnosno proces ovulacije nastaje kada dolazi do sazrijevanja jajne stanice iz jednog ili oba jajnika, te se jajne stanice spuštaju u jajovod očekujući oplodnju. Ukoliko do oplodnje ne dođe doći će do menstrualnog ciklusa krvarenja i sljedeći mjesec ciklus će se ponoviti s novim jajašcima.

Najčešće se ovulacija događa između 10. i 20. dana od početka menstrualnog ciklusa ovisno koliko traje jedan menstrualni ciklus. Plodni dani traju svega nekoliko dana i moguće ih je prepoznati i nekim znakovima kao što su povećani libido i seksualna želja, pojačani sluzavi iscjedak, te lagano povšena tjelesna temperatura.

Moguće je da će žena tokom oslobađanja jajašca iz jajnika osjetiti bol ili probadanje u jajnicima, što može biti popraćeno i grčevima. Tokom ovulacija moguća je i povećana osjetljivost grudi, te nadutost, a kod nekih se žena uslijed oslobađanja jajne stanice može pojaviti i blago krvarenje zbog puknuća folikula dok se oslobađa jajna stanica u jajojvod kako bi bila oplođena.

Plodni dani metode računanja

S obzirom da kod žena menstrualni ciklus traje različit broj dana iako većina ima ciklus od 28 dana postoje metode kojima se mogu točno odrediti plodni dani kako bi žena bila sigurna u kojim danima može zatrudnijeti ukoliko planira trudnoću, odnosno kako da se zaštiti od neželjene trudnoće.

Kalendarska metoda je jedna od metoda koja se računa prema danima trajanja menstrualnog ciklusa, na pola ciklusa se računa da je dan ovulacije. S obzirom da spermiji mogu preživjeti i do 5 dana trudnoća se može ostvariti od 9 tog dana ciklusa do 15 dana ciklusa. Mjerenje bazne temperature je metoda koja je dobra za cikluse koji nisu redoviti ili traju kraće i dulje od 28 dana. Uslijed pojačanog lučenja progesterona nakon ovulacije dolazi do povećane tjelesne temperature, Prije ovulacije bazalna temperatura je između 36,4 i 36,7 stupnjeva Celzijusa, a nakon ovulacije temperatura naraste 36,9 do 37,2 stupnjeva Celzijusa.

Plodne dane se može pratiti i pozantom Billingsovom metodom koja promatra lučenje cervikalne sluzi dva dana prije ovulacije i dva dana poslije ovulacije, te takva je sluz rastezljiva, oblilna i prozirna. LH test koji se pomoću urina i hormona u urinu radi vrlo jednostavno može utvrditi kada su plodni dani. A metoda flokulometrija koja se provodi UZV i promjenama na jajnicima je najtočnija metoda koju može napraviti samo liječnik specijalist.


Tagovi: