Gdje sunce izlazi

Gdje sunce izlazi

Sunce i njegov izlazak

Svakodnevno Sunce izlazi i zalazi no ponekad zbog oblaka ga ne vidimo kada su gusti, a ponekad za vrijeme čistog neba ujutro vidimo izlazak Sunca. Zemlja se okreće oko svoje osi u smjeru od zapada prema istoku te zbog ovog kretanja planete se izmjenjuju dan i noć. Znamo i da se zbog kretanja Zemlje oko Sunca izmjenjuju i godišnja doba.

Izlazak Sunca ćemo ovisno o godišnjem dobu, mjestu gdje se nalazimo na Zemlji, te satu i minuti viđati da izlazi otprilike na istoku. Međutim, samo dva puta godišnje Sunce izlazi točno na istoku, prvi dan proljeća i prvi dan jeseni. S obzirom na kretanje Zemlje oko Sunca svaki se dan mijenja pozicija izlaska Sunca.

Prvi dan ljeta izlazak je sjeveroistočno te je ovaj dan najduži dan u godini, a prvi dan zime koji je ujedno i najkraći dan u godini izlazak Sunca je jugoistočno od položaja gdje se nalazimo i mjesta s kojeg promatramo izlazak.

Sunce i razlika između izlaska i zalaska

Kada promatramo Sunce koje izlazi i kada zalazi postoji razlika koja je najočitija ljeti kada je ljetno godišnje doba i Zemljina je kugla okrenuta prema Suncu. Toplina koju naša zvijezda daje tokom ovog godišnjeg doba jača je nego preostali dio godine, te je ujedno i svjetlost jača više nego na primjer u zimskim mjesecima.

Jednako tako je razlika između izaska i zalaska Sunca, izlazak Sunca odašilje toplinu i svjetlost manjeg intenziteta jer se Sunce tek prikazuje na obzoru. Sjetimo se samo ljetnih mjeseci i koliko je toplina i svjetlost jača u podne nego rano ujutro kada je izlazak Sunca. Predvečer zbog užarenosti tokom dana zalazak je intenzivniji nego jutarnji izlazak Sunca.

Izlazak Sunca može biti jednako čaroban i prekrasan kao i zalazak te može u oblacima kreirati različite boje ovisno o atmosferi i gustoći oblaka, može biti nježne blijedo žute boje, do nježne crvene pa čak i rozo ljubičaste boje, dok su zalasci intenzivnijih boja koje se šire na cijeli horizont.

Sunce i fenomen lažnog izlaska

Fenomen lažnog izlaska Sunca je zapravo atmosferski optički fenomen kod kojeg se na obzoru u ranim jutarnjim satima prikazuje svjetlost, međutim Sunce još uvijek nije došlo iznad linije horizonta. Atmosferski uvjeti dopuštaju zrakama Sunca da prodiru jačim intenzitetom iako je Zemlja još uvijek okrenuta u odnosu na zvijedu gdje se ne može vidjeti.

Kada izlazi Sunce širi svoju svjetlost što predstavlja buđenje dana, a kako minute prolaze ta svjetlost postaje jača čak i kada zvijezda još uvijek nije vidljiva iznad horizonta. Lažni izlazak Sunca može trajati svega nekoliko minuta, te se ne pojavljuje uvijek već samo u situacijama kada atmosfera zraka bolje propušta sunčevu svjetlost.

No, nakon svakog lažnog izlaska Sunca slijedi pravi izlazak Sunca i na horizontu će se ukazati užarena kugla koja predstavlja izlazak Sunca i početak novog dana koji započinje svakih 24 sata iznova, zato i postoji ona stara uzrečica, sutra je novi dan. Probudite se sutra ranije i promatrajte izlazak Sunca i usporedite sa zalaskom.


Tagovi: