Gdje napraviti urinokulturu u Zagrebu

Gdje napraviti urinokulturu u Zagrebu

Što je urinokultura?

Urinokultura je mikrobiološka pretraga koja se koristi kako bi se identificirala prisutnost i vrsta mikroorganizama u urinu pacijenta. Ova analiza pomaže u dijagnosticiranju infekcija urinarnog trakta, kao što su infekcije mokraćnog mjehura ili bubrega. Postupak urinokulture uključuje uzimanje uzorka urina pacijenta i njegovo kultiviranje u laboratorijskim uvjetima radi potencijalnog otkrivanja bakterijskog rasta. Kod ove pretrage, pacijenti moraju sami dostaviti svoj uzorak prvog jutarnjeg urina. Bitno je uzeti uzorak i odnijeti ga do laboratorija unutar 3 sata, te je bitno da ne bude izložen toplini jer to može utjecati na rezultate pretrage. Na temelju rezultata urinokulture, liječnici mogu potvrditi prisutnost infekcije urinarnog trakta, utvrditi o kojoj se vrsti bakterije i infekcije radi. Ujedno mogu procijeniti koliko je ozbiljno stanje te na temelju rezultata odabrati pacijentu odgovarajući režim liječenja, što uključuje i odabir odgovarajućih antibiotika koji mogu poništiti bakterije u organizmu. U nastavku članka slijede detaljnije upute kako se izvodi urinokultura i gdje ju možete obaviti u Zagrebu.

Kako se radi urinokultura?

Urinokultura se provodi u laboratoriju kako bi se identificirala prisutnost mikroorganizama u urinu pacijenta. Kada se radi urinokultura, prvi korak je prikupljanje uzorka jutarnjeg urina, gdje je potrebno koristiti posebnu čašicu koju dobivate od liječnika ili ju morate kupiti u ljekarni. Nakon što je uzorak urina prikupljen, pacijent ili medicinsko osoblje prenose ga u laboratorij u posebnom spremniku za uzorak. Uzorak treba biti ispravno označen s podacima o pacijentu, datumom i vremenom prikupljanja. U laboratoriju, uzorak se obrađuje. Tehničar uzima odgovarajuću količinu urina i stavlja ga na poseban hranjivi medij u sterilnoj posudi. Hranjivi medij potiče rast mikroorganizama koji mogu biti prisutni u urinu. Posuda s uzorkom urina i hranjivim medijem se inkubira na određenoj temperaturi koja je optimalna za rast bakterija i drugih mikroorganizama. Tijekom razdoblja inkubacije, mikroorganizmi će se početi množiti ako su prisutni u uzorku. Nakon što su mikroorganizmi narasli dovoljno, laboratorijski stručnjaci provode različite testove kako bi identificirali vrstu mikroorganizama. To uključuje različite kemijske i biokemijske testove koji pomažu odrediti karakteristike mikroorganizama. Također se provodi testiranje osjetljivosti mikroorganizama na različite antibiotike kako bi se pronašlo odgovarajuća terapija antiobiotika za pacijenta. Nakon završetka testiranja, laboratorijski stručnjaci sastavljaju izvješće koje uključuje informacije o prisutnosti mikroorganizama, njihovoj identifikaciji te osjetljivosti na antibiotike i potom se šalje obiteljskom liječniku.

Gdje se u Zagrebu može obaviti urinokultura?

Kako bi urinokultura prošla što najbolje moguće, bitno je se pridržavati određenih uputa. Prije prikupljanja uzorka urina, temeljito očistite svoje genitalno područje za vrijeme tuširanja. Idealno je prikupiti prvi jutarnji urin za urinokulturu jer je tada urin najkoncentriraniji i sadrži veću količinu mogućih mikroorganizama, te obavite prikupljanje prije doručka. Koristite sterilnu i čistu posudu za prikupljanje urina, a možete ih kupiti u ljekarnama ili od svojeg liječnika. Izbjegavajte upotrebu običnih posuda ili kontaminiranih spremnika. Dok mokrite, prvo pustite mali dio urina da prođe kako biste isprali bakterije koje se mogu nalaziti na otvoru uretre. Zatim prikupite srednji dio urina u sterilnu posudu. Pokušajte izbjeći dodirivanje unutarnjeg dijela posude rukama ili kožom kako biste spriječili kontaminaciju. Nakon prikupljanja, pokrijte posudu s uzorkom urina i osigurajte da su njezina poklopac i vanjska površina čisti. Uzorak treba dostaviti laboratoriju što je prije moguće, jer bakterije mogu početi rasti ako se uzorak dulje zadržava na sobnoj temperaturi. Kada se radi urinokultura, nemojte ju raditi za vrijeme menstruacije jer to može utjecati na rezultate.


Tagovi: