Da li dijabetičari smiju jesti banane

Da li dijabetičari smiju jesti banane

Smiju li dijabetičari jesti banane?

Osobe koje pate od dijabetesa moraju svakako pažljivo razmisliti o tome što će i kako konzumirat, osobito ako je riječ o hrani koja sadrži puno ugljikohidrata. Često se naglašava kako treba izbjegavati deserte, tjesteninu, kruh ali i voće. Iako voće pripada u zdravu prehranu, voće koje sadrži puno šećera i ugljikohidrata može utjecati na dijabetičare. Smiju li dijabetičari jesti banane? Njihova konzumacija je poželjna, no ona mora biti umjerena. Banane sadrže mješavinu hranjivih tvari poput vitamina B, kalija i magnezija. Uzmemo li u obzir njihovu veličinu, one mogu sadržavati poveću količinu šećera. Banane koje su srednje veličine imat će glikemijski indeks koji će biti oko 11.

Glikemijski indeks mjeri utjecaj određene hrane na vrijednost šećera koji je prisutan u krvi. Tako se glikemijski indeks manji od 10 smatra niskim, dok se iznad 20 smatra veoma visokim. Da li dijabetičari smiju jesti banane? Odgovor je da. Banane su bogate vitaminima i mineralima i poželjno ih je uvrstiti u prehranu. Voće bi se općenito trebalo naći na meniju dijabetičara, no potrebno je obratiti pozornost na njihovu vrijednost. Ako je voće bogato šećerom ili ugljikohidratima, tada se preporučuje konzumacija pola voćke dnevno. Poželjno je konzumirati svježe voće te izbjegavati sušeno i konzervirano voće.

Kako bi dijabetičari trebali konzumirati voće?

Kada dijabetičar želi konzumirati bananu, tada u obzir mora uzeti njen stupanj zrelosti kao i njenu veličinu. Konzumacija banane s nezasićenim mastima ili zdravim izvorima masti može imati pozitivan učinak na vrijednost šećera. Banane je najbolje konzumirati uz bademov maslac ili orašaste plodove. Može se također kombinirati s grčkim jogurtom, ova kombinacija daje osjećaj sitosti i donosi boljem upravljanjem šećera. Dijabetičari smiju konzumirati banane, no važno je obratiti pozornost na zrelost same banane i na njene vrijednosti šećera. Općenito, zelenije banane će manje utjecati na glukozu u krvi nego zrele. Osim banana, dijabetičari smiju konzumirati i drugo voće, no uz važne napomene.

Voće je potrebno rasporediti kroz dan i prilagoditi porcije prema stanju dijabetesa. Neka prednost ima voće koje ne sadrži puno šećera. Voće koje je poželjno konzumirati u dijabetesu je: Citrusi, nar, bobičasto voće, jabuke i kruške, banane i šljive, breskve i marelice, dinja i avokado. Važno je da se voće uzima preka propisanoj količini, točnije, prema jedinicama. Poželjno je da se ono ukomponira u glavne obroke. U primjeru, dodajte voće u jogurt, cjelovite žitarice, orašaste plodove. Ovom kombinacijom postiže se niski glikemijski indeks i smanjuje se mogućnost naglog skoka šećera u krvi.

Koje voće dijabetičari smiju jesti, a koje ne?

U pravilu, veoma je teško izdvojiti koje je najbolje voće za dijabetičare jer svako voće ima svoje prednosti za zdravlje i imunološki sustav. Poželjno je da se osoba vodi raznolikošću. U primjeru, mogu se kombinirati jagode koje su bogate vitaminom C s jabukama koja nema navedeni vitamin, ali za razliku od jagoda sadrži vlakna. Dijabetičari također mogu jesti i suho voće, no uz dodatan oprez. Upravo suho voće sadrži najviše šećera i kalorija. Da li dijabetičari smiju jesti prerađeno voće? Nije zabranjeno, no poželjan je oprez kod konzumacije sljedećih namirnica: Zasićeni voćni sokovi, pekmezi i marmelade, konzervirano voće u sirupu, voćni sirupi.

Zašto? Voćni sokovi ne sadržavaju vlakna i imaju viši glikemijski indeks. Sadržavaju više kalorija u odnosu na voćku od koje je pripremljen. Klasični pekmezi i marmelade sadržavaju šećer koji služi kao konzervans. Ovdje je poželjno birati prirodne oblike navedenih namaza, bez dodatnog šećera ili sa stevijom. Konzervirano voće se ne preporučuje u okvirima zdrave prehrane radi velikog udjela šećera. Sve dok jedete cjelovito i svježe voće prema preporučenim količinama i raspoređeno kroz dan, ne morate imati strah od posljedica konzumacije.


Tagovi: