Angina pektoris – uzrok, simptomi, liječenje

Angina pektoris - uzrok, simptomi, liječenje

Angina pektoris se najčešće javlja iznenada

Nemate nikakvu srčanu bolest, a ipak vas nelagoda, bol, stezanje i osjećaj da ne možete do daha zabrinjavaju. Ako je tako, trebate znati da ovaj sindrom češće pogađa muškarce nego žene i da je uvijek razlog da odete kardiologu i napravite EKG i druge pretrage. Angina pektoris se najčešće javlja iznenada, kod pojačanih fizičkih napora, bol traje dok ste u pokretu, naporu ili stresu, a smiruje se kada ste u mirovanju ili ako uzmete nitroglicerin pod jezik.

Angina pektoris se pojavljuje u tri oblika, angina pri fizičkom naporu, nestabilna angina ili varijabilna Prinzmetalova angina. Uzroci angine pektoris mogu biti spazam ili grč srčanog mišića, bolest srčanih zalistaka, poremećeni srčani ritam ili zatajenje srca. Faktori rizika mogu biti pušenje, visok kolesterol u krvi, dijabetes, hipertenzija, povijest srčanih bolesti u obitelji, nedovoljno kretanja, stres, pretilost. Bol počinje u prsima i širi se u lijevu ruku i rame, a može trajati od 5 - 20 minuta.

Angina pektoris je stanje kada srčani mišić ostane bez kisika

Stabilna angina je najčešći oblik angine pektoris i uvijek je vezana uz pojačane fizičke napore, duže ili brže hodanje, trčanje za tramvajem ili autobusom, nošenje teških stvari, a bol može biti nalik i paničnom napadaju ili jačoj aritmiji. Angina pektoris je stanje kada srčani mišić ostane bez kisika, što i jest uzrok boli. No, svi simptomi se povlače čim se smirite i odmorite, bez oštećenja ili odumiranja miokarda, jer smanjeni dotok krivi traje koliko i fizički napor.

Nestabilna angina pektoris se smatra predinfarktnim stanjem koje nastaje zbog naglog suženja koronarne arterije, a može se javiti i u stanju mirovanja. Bol traje duže i do 25 minuta, intenzivnija je i puno nepredvidljivija, a nerijetko se i pojačava. Ovo je najopasniji oblik angine pektoris od opisanih tri vrste i ako imate takav napad morate odmah u bolnicu, jer je opasnost od infarkta velika, a znamo da mnogi srčani udari završe, nažalost, sa smrtnim ishodom.

Varijabilna Prinzmetalova angina pektoris se javlja s manjom boli

Ako vam se bol javlja uvijek u isto doba dna ili noći, ili nakon buđenja i slabijeg je intenziteta, ishemija, odnosno smanjen dotok krvi u srce se događa zbog stezanja koronarnih krvnih žila. Vjerojatno zato pomislite da je to samo aritmija, jer se sve događa u stanju mirovanja. Varijabilna Prinzmetalova angina pektoris se javlja s manjom boli, pa to može zavarati. No, liječnik će nakon pregleda i uzete anamneze odlučiti o vrsti liječenja i prevenciji.

Ako je angina pektoris već postavljena dijagnoza liječnik će uz propisanu terapiju preporučiti i mjere za prevenciju koje uvijek uključuju promjenu životnih navika, prestanak pušenja, ustezanje od pijenja alkohola, promjenu prehrane i stila života, te smanjenje stresa i napora kako bi se napadi boli prorijedili i ublažili. Smanjenje udjela masti u prehrani će smanjiti i razinu kolesterola u krvi, ali omega 3 masne kiseline su preporučljive. Prehranu podijeliti na više manjih obroka u danu, piti 2 - 3 litre tekućine na dan, umjerene aktivnosti i redovite kontrole kod kardiologa.


Tagovi: