Zašto su u primorju kuće građene od kamena

Zašto su u primorju kuće građene od kamena

Kamen je je u primorju jeftin i dostupan materijal za kuće

Postoje dva načina kamene gradnje, suha (nevezana) ili gradnja vezana žbukom, rabio se klesanjem obrađen kamenili grubi kamen kakav je nađen u prirodi i koji se češće koristio za suhu gradnju, staja i pomoćnih zgrada. Kamen je u primorju jeftin i dostupan materijal za kuće i sve je u njima bilo od kamena, terasa od kamenih ploča, ograde i suhozidi, ponekada su i krovovi bili od kalanih vapnenačkih ploča ili od valjkastih crijepova, kanalica.

Kuće su bile uske, zbijene i visoke, a sastojale su se od spremišta ili konobe u prizemlju, a na katu na koji su vodile kamene stube se nalazila soba i kuhinja koja se ponekada smještala i u potkrovlje. I uske ulice su bile popločene kamenim pločama, a kućice na poljima su slagane metodom suhozida, dok se na terasama kuća skupljala kišnica u kamene cisterne. Na starijim kućama na krov se polagala i slama, a na poljskim kućicama se na kov samo nabacalo granje.

Neke kamene kuće su imale ukopanu konobu

Starinska gradnja je bila dosta gruba, primitivna, bez potrebnog alata, kasnije su se graditelji izvještili u obradi kamena, pa su fasade lijepo izgledale jer je kamenje bilo dobro povezano i zaglađeno žbukom koja se dbivala miješanjem pijeska i vapna s vodom. Neke kamene kuće su imale ukopanu konobu, vrsta podruma u kojem su se čuvale namirnice (vino, rakija, ulje, suhomesnate namirnice, krumpir, kiselo mlijeko, kiseli kupus) jer je unutra ljeti bilo hladno, a zimi toplo.

Te starinske kamene kuće su imale pregradne zidove od pletera na koje se nabacila žbuka od zemlje i vode, kasnije su pregrade rađene od dasaka. Strop je također bio od ispletenog pruća ili dasaka kod imućnijih ljudi. Ploče za pokrrivanje krovova su vađene iz posebnih malih kamenoloma, postavljali su ih majstori koji su to znali precizno raditi, tako da krov ne prokišnjava ni za najjačeg oljuska ili snijega, a pomoćne zgrade su se obično pokrivale slamom.

Sve starinske kuće u primorju su imale male prozore

Kuća je bila zaklon od sunca, vjetra i kiše, ali i sigurno utočište, zato su sve starinske kuće u primorju su imale male prozore koji su škrto puštale sunce u kuću, pa je s njima u kući ljeti bilo hladno, a zimi toplo. Mali prozori su bili i svojevrsno osiguranje od provala, jer teško se je u kuću uvući kroz malen prozorčić. Današnja moderna gradnja lako prometnicama dobavlja sve moderne građevinske materijale, no nekada to nije bilo moguće.

Štedljivi i radišni ljudi su otimali svaki komadić zemlje od krša i razbacanog kamenja pa se dobivala dvostruka korist, komad plodne zemlje i hrpa kamenja kao besplatan građevni materijal za kuće, staje, gospodarske tgrade, ograde i suhozide. Graditelji na selu su češće koristili neobrađeni kamen, dok se u gradovima uvijek gradilo s obrađenim kamenom. Pijesak se vadio u udolinama, jer je pijesak sa plaže slan i jako navlači vlagu, a to nije dobro za nijednu kuću, pa ni za kamenu.


Tagovi: