Od čega se radi staklo

Od čega se radi staklo

Kad je staklo stvoreno

Staklo je nezamjenjiv materijal koji ima vrlo bogatu povijest. Njegova transparentnost i funkcionalnost učinile su ga vrlo važnim u mnogim područjima, od prozora do umjetničkih djela. Unatoč dugoj upotrebi stakla, počelo se proizvoditi prije više od 4500 godina. Poznato je da su Egipćani izrađivali ukrasne predmete i razvijali tehnike bojanja stakla, dok su Rimljani zaslužni za napredak u proizvodnji puhanog stakla i stvaranju predmeta raznih oblika. Neki zapisi čak pokazuju da su fenički trgovci zapravo bili proizvođači stakla. Budući da se ovaj izum razvijao tijekom vremena kroz različite civilizacije, ne može se pripisati jednoj osobi. Sirovine za njegovu izgradnju bili su pijesak, vulkanski pepeo i drugi. Ovi materijali su zagrijavani na visokim temperaturama dok se nisu otopili, nakon čega su se brzo hladili dok nije nastao proziran i vrlo čvrst materijal, odnosno staklo. S vremenom se tehnologija mijenjala, što je ubrzalo proces i pridonijelo većoj raznolikosti upotrebe. Najveća revolucija u proizvodnji stakla dogodila se u srednjem vijeku kada su izumljene staklarske peći koje su omogućile proizvodnju znatno kvalitetnijeg stakla.

Od čega se radi staklo

Prozirnost stakla jedna je od njegovih najizrazitijih karakteristika, a rezultat je njegove molekularne strukture. Proces proizvodnje stakla sastoji se od nekoliko koraka. Sirovine za proizvodnju stakla su pijesak (SiO2), natrijev karbonat (Na2CO3) i vapnenac (CaCO3). Dodani su i drugi elementi koji staklu daju jedinstvena svojstva, poput veće otpornosti. Ovi materijali se miješaju u određenom omjeru kako bi se dobila odgovarajuća sirovina. Nakon što se sve sirovine pomiješaju, zagrijavaju se i tope na ekstremno visokim temperaturama (oko 1600°C) u peći. To je talište stakla, gdje materijali postaju tekući, a taljenjem stvaraju posebnu homogenu masu koja se naziva staklena pasta. Nakon topljenja počinje proces oblikovanja. U završnoj fazi, hlađenju, kontrolirano se hladi na temperaturu do 100°C. Tehnike oblikovanja razlikuju se ovisno o obliku koji želite za staklo. Osim običnog stakla, druga vrsta stakla koja se široko koristi je kaljeno staklo, specifičnih karakteristika. U procesu proizvodnje brzo se hladi, što ga čini vrlo otpornim.

Što staklo čini jedinstvenim

Staklo se izdvaja od ostalih materijala jer je neporozno, ima malu ekspanziju, otporan je materijal i koristi sve resurse iz prirode. Važno je napomenuti da sve vrste specijalnog stakla koje se mogu pronaći na tržištu dolaze od običnog stakla. Proizvodnja stakla je mješavina tradicionalnih i modernih tehnika, što ga čini jedinstvenim materijalom koji se široko koristi u raznim industrijama. Danas je to pristupačna alternativa za izradu inovativnih, ali i funkcionalnih projekata. Na tržištu možemo vidjeti najrazličitije vrste stakla, kao što su kaljeno i laminirano staklo, između ostalog. Postoji vrlo širok izbor staklenih opcija, a svaka je povezana sa svrhom za koju će se koristiti. Njegova primjena se može vidjeti kroz razne potpore životu, što uključuje kuhinjsko posuđe, zatim korištenje u obliku ambalaže, u vjetrobranskim i staklima automobila, svjetiljkama itd. Jedna od najvažnijih prednosti stakla je da se može reciklirati. Drugim riječima, može se ponovno koristiti nakon upotrebe, a to se postiže odvajanjem stakla prema vrsti i boji.


Tagovi: