Zašto embriotransfer ne uspije

Zašto embriotransfer ne uspije

Da bi embriotransfer uspio moraju funkcionirati mnogi pojedinačni faktori

Neplodnost je veliki problem ljudi modernog doba, barem u razvijenom svijetu i mnogo je različitih teorija o tome zašto je u porastu. Ne postoje ni jedinstveni registri o izvedenim umjetnim oplodnjama, pogotovo o onim neuspjelim zahvatima, ali je bar razbijena fama i predrasuda o ženama nerotkinjama, jer se zna da je u ovom vreenu i muška neplodnost u porastu. Umjetna oplodnja je takvim parovima jedina nada, no, da bi embriotransfer uspio moraju funkcionirati mnogi pojedinačni faktori.

Za uspješan embriotransfer jako su važna dob i zdravlje žene, jer umjetna oplodnja u godinama ispod 40-te ima veći postotak uspjeha, a iznad 40-te taj postotak opada a raste broj neuspješnih umjetnih oplodnji. Važno je i ženino opće, fizičko i psihičko zdravlje kao i genetika i stanje njezina endometrija i kvaliteta jajnih stanica. Jednako su važni i zdravlje, broj i pokretljivost muškarče vih spermatozoida, i zdrave životne i prehrambene navike oboje partnera, kao i međusobna potpora, strpljenje i razzumijevanje.

Kada se dogodi neuspjeli embriotransfer treba utvrditi uzroke

Neplodni parovi su često vrlo nestrpljivi, kada prođu sve preglede i pripreme (hormonska stimulacija) u grču pristupaju samoj umjetnoj oplodnji koja ponekada ne uspije upravo zbog frustracija tijekom priprema i emotivne krize tijekom samog zahvata umjetne oplodnje. Kada se dogodi neuspjeli embriotransfer treba utvrditi uzroke, odžalovati gubitak, odmoriti tijelo i tek kada se osjećate spremni planirati sljedeću implantaciju oplođenog jajašca. Treba razgovarati s liječnikom o tome trebate li mirovati nakon zahvata ili nešto drugo poduzeti ili promijeniti.

Jedan od najčešćih uzroka neuspjelih umjetnih oplodnji je slaba kvaliteta jajnih stanica. Ako vaš liječnik utvrdi da prvi embriotransfer upravo zbog toga nije uspio, vaš liječnik će predložiti liječenje koje ih može malo ojačati i pomladiti, ali ako ni to ne pomogne vjerojatno će vam savjetovati da razmislite o zdravim i mladim jajnim stanicama iz donacije. Bez zdrave jajne stanice nema zdrave trudnoće, a banke jajnih stanica strogo provjeravaju sve zdravstvene parametre donatorica i doniranih jajnih stanica, tako da je to zdravstveno siguran način.

Neuspjeli embriotransfer se može dogoditi iz organskih razloga

Kolikogod je postupak umjetne oplodnje već usavršen i poboljšava se svakim danom sve više, neuspjeli embriotransfer se može dogoditi iz organskih razloga jer nešto ometa da se oplođeno jajašce zalijepi i ugnijezdi u maternici. Tada se rade brojne pretrage i genetski markeri, pregledi maternice, endometrija (biopsija) i jajovoda, a testiraju se na sličan način opet i spermiji. Nadalje, pri novoj oplodnji se radi selekcija oplođenih jajašaca kako bi se izabralo embriji sa najboljim kromozomskim sastavom.

Vaš liječnik može odlučiti napraviti i određene imunološke testove, kako bi povećao šanse da sljedeći embriotransfer uspije. Važno je da slušate savjete svog liječnika o tome koliku pautu trebate napraviti nakon neuspjele oplodnje prije sljedećeg pokušaja, a vi njega možete iznenaditi prirodnim začećem koje kod određenog postotka neplodnih parova zbilja dogodi, s tim da se to događa obično kod parova kod kojih nije utvrđen pravi uzrok neplodnosti. Naravno, takav sretni rasplet bi vas jako iznenadio i još više razveselio.


Tagovi: