Visoki tlak – uzrok, simptomi, liječenje

Visoki tlak - uzrok, simptomi, liječenje

Samo mjerenjem možete utvrditi imate li normalan, povišen ili visoki tlak

Nekada su građani za svako mjerenje tlaka morali odlaziti u najbližu ambulantu, čekati u redu, gubiti vrijeme i strpljenje. Danas su tlakomjeri raznih vrsta dostupni svma i uz toplomjer svako kućanstvo u kućnoj apoteci ima i tlakomjer. To je dobro, jer samo redovitim mjerenjem možete utvrditi imate li normalan, povišen ili visoki tlak, što bi bila prava indikacija da stvarno odete liječniku. Simptomi visokog krvnog tlaka nisu uvijek posve jasni i prepoznatljivi, a ponekada ih i nema.

Upravo zbog nekih nespecifičnih simptoma ili potpunog izostanka simptoma kod nekih visokotlakaša se visoki tlak naziva tihim ubojicom i zato su redovita mjerenja tlaka dio preventivne rutine ili bi to trebala postati. Jer, ako nemate simptoma, a nemate ni naviku mjerenja tlaka, pritajena hipertenzija može godinama nanositi štetu vašem tijelu, a da toga niste ni svjesni. Sve više ljudi zbog odlaska na neku rutinsku operaciju u preoperativnim pregledima čuje upozorenje anesteziologa "ne možete na operaciju dok ne stavite tlak pod kontrolu! "

Koji su simptomi i kako prepoznati visoki tlak

Obzirom da su visokotlakaši u visokom riziku od moždanog ili srčanog udara kao i drugih komplikacija kod visokog tlaka, važno je znati koji su simptomi i kako prepoznati visoki tlak, naročito ako nemate naviku mjerenja tlaka. Najčešće stalni umor, glavobolje, problemi s vidom, zujanje u ušima, krvarenja iz nosa, lupanje srca i otežano disanje budu prvi simptomi visokog tlaka. Mnogi građani na sistematskim pregledima ili javnim akcijama mjerenja tlaka saznaju da zapravo već imaju hipertenziju.

Možda je važno naglasiti da samo jedno mjerenje tlaka nije dovoljno za postavljanje dijagnoze hipertenzije, upravo zato trebate imati tlakomjer u svojoj kućnoj apoteci. Ako opetovana mjerenja pokazuju visoki tlak vrijeme je za obilazak specijalista da se utvrdi mogući uzrok, iako je kod primarne hipertenzije teško otkriti uzrok, obično je to zbog genetske predispozicije ili nekih vanjskih utjecaja (stres, egzistencijalna tjeskoba, nezdravi uvjeti života i drugi faktori), sekundarna hiertenzija je obično posljedica neke druge bolesti ili više njih.

Visoki tlak se se mora snižavati lijekovima i promjenom životnih navika

Normalan krvni tlak je 120/80, povišeni je 140/90, a sve veće vrijednosti u opetovanim mjerenjima (najmanje tri uzastopna mjerenja) govore o pravoj hipertenziji. Visoki tlak se mora snižavati lijekovima i promjenom životnih navika, dok se kod povišenog tlaka preporučuje samo promjena prehrane, smanjen unos soli, alkohola, prestanak pušenja, kretanje, smanjenje tjelesne težine. Niskotlakaši imaju urođeno niži tlak, neki stručnjaci niski tlak objašnjavaju građom tijela, ali ga ne smatraju poremećajem koji bi trebalo liječiti, ali to se rješava prehranom.

Visoki tlak se liječi antihipertenzivima koji se dobivaju isključivo na recept, a liječenje je obično doživotno. Ponekada, u samom početku liječenja i pacijent i liječnik trebaju imati strpljenja dok se ne pronađe idealan lijek baš za njega, treba pratiti nuspojave, ako su preteške (oticanje, tijelo zadržava tekućine i druge nuspojave), liječnik će vam vjerojatno prepisati drugi antihipertenziv iako početni lijek ovisi o vrijednostima na tlakomjeru. Najviše moždanih i srčanih udara nastaje zbog neotkrivenog i neliječenog visokog krvnog tlaka.


Tagovi: