Varikokela – uzrok, simptomi i liječenje

Varikokela - uzrok, simptomi i liječenje

Što je varikokela?

Varikokela se može opisati kao cirkulacijski poremećaj u skrotumu. Navedeno stane može uzrokovati manju proizvodnju spermija, smanjenu kvalitetu sperme i neplodnost. Važno je naglasiti da Varikokela ne utječe samo na spermu, već i na smanjenje testisa. Navedena bolest je česta, i najčešće se pojavljuje u dobi od 15 do 25 godina. Riječ je o bezbolnom stanju koje ne ugrožava život, ali često izaziva stanje neplodnosti. Uzrok tegobe nije poznat, no oteklina na skrotumu je često popraćena s stalnim bolovima koji se najčešće pojavljuju nakon fizičke aktivnosti ili radi vrućine u navedenom području.

Najčešće se razvija tijekom vremena, što znači da je simptome nešto teže prepoznati u ranim fazama razvoja. Navedeno stane se lako dijagnosticira, i u mnogim slučajevima liječenje nije komplicirano. Često će se povući, iako ponekad zahtijeva kirurško liječenje. Postoje dvije vrste Varikokele: Idiopatska - Javlja se kod muškaraca koji dugo stoje i koji rade teže fizičke poslove. Simptomatska - Javlja se kao uzrok druge bolesti u muškom organizmu. Ukoliko primijetite bilo kakve promjene na testisima, bilo bi dobro da zatražite liječnički pregled.

Varikokela uzroci i simptomi

Što uzrokuje razvoj navedene bolesti? Stručnjaci još dan danas nemaju odgovor na pitanje što je uzrok Varikokele, no vjeruje se kako je ona povezana sa stilom života muškarca. Varikokela u većini slučajeva ne izaziva nikakve simptome, iako ona može uzrokovati bol koja može varirati od tuše do oštre. Bol se može povećati ukoliko muškarac stoji, sjedi, ima fizički napor. U ležećem položaju bol se povlači. Kako vrijeme odmiče, Varikokela može postati više izražena. Simptomi koji će zahtijevat posjet liječniku su sljedeći:

Povećanje jednog testisa, izraslina na jednom testisu, oteklina u području skrotuma, osjećaj punoće u skrotumu, vidljivo proširene vene, uporna i ponavljajuća bol. Ukoliko sumnjate u navedeno stanje, bitno je zatražiti liječničku pomoć. Vaš liječnik će napraviti opći fizikalni pregled pomoću kojeg se može utvrditi mekana masa iznad testisa ako ona postoji. Liječnik također može zatražiti i ultrazvuk skrotuma i abdomena kako bi se utvrdilo navedeno stanje. Varikokelom se smatra stanje kada su vene u skrotumu proširene više od milimetra.

Varikokela liječenje

U većini slučajeva, Varikokela neće zahtijevati liječenje. Međutim, ako navedeno stane uzrokuje stalnu bol, atrofiju testisa kao i neplodnost - tada je potrebno njeno kirurško liječenje. Svrha operacijskog zahvata je zapečatiti proširene vene i preusmjeriti protok krvi u zdrave vene. Komplikacije za vrijeme operacije su veoma rijetke, iako stručnjaci i dalje ne razumiju zašto nastaje neplodnost. Zahvat je veoma jednostavan i ne zahtijeva veći oporavak. Da li kirurško liječenje donosi komplikacije? Komplikacije su veoma rijetke, no one mogu uključivati sljedeće:

Nakupljanje tekućine u djelu testisa, stvaranje hematoma nakon operacije, ozljedna mošnji. Koliko često se pojavljuje navedeno stanje? Varikokela se pojavljuje kod otprilike 15% muškaraca. Ona je često glavni razlog loših nalaza spermiograma kao i neplodnosti. Da li je moguće prevenirati navedeno stanje? Stručnjaci savjetuju kako bi muškarac trebao voditi što bolji i što kvalitetniji život kako bi smanjio mogućnost nastanka Varikokele. Kvalitetan plan prehrane, umjerena fizička aktivnost i i izbjegavanje stresa - sve je ovo poželjno kako bi održavali zdrav organizam.


Tagovi: