Trbušna kila – uzrok, simptomi, liječenje

Trbušna kila - uzrok, simptomi, liječenje

Što je trbušna kila i zašto nastaje?

Trbušna kila ili hernija nastaje kada dolazi do ispadanja trbušnih organa kroz prirodni ili isto tako stečeni otvor koji se nalazi na prirodnoj stijenci trbuha. Trbušne kile nazivaju se prema mjestu nastanka: Ingvinalna kila - Pojavljuje se u području prepona kao vidljiva izbočina. Pupčana kila - Pojavljuje se oko pupka i češća je kod beba i djece nego odraslih. Epigastrična kila - Pojavljuje se u sredini trbuha, iznad samog pupka i ispod prsa. Femoralna kila - Pojavljuje se ispod pregiba na preponama u samoj sredini gornjeg dijela bedra. Kila na mjestu kirurškog reza - Pojavljuje se na mjestu gdje je odrezan abdominalni zid radi određene operacije.

Zašto nastaje trbušna kila? Uzroci nastajanja najčešće se vežu uz naprezanje trbušnih mišića. Povećani pritisak na trbušnu stijenku može biti izazvan: Viškom kilograma, trudnoćom, dizanjem većih težina, konstipacijom, dugotrajnim kašljanjem. Nepravilna i loša prehrana također može dovesti do slabljenja mišića i povećanja rizika od nastanka trbušne kile. Kila se neće povući sama od sebe, stoga je potrebno zatražiti pregled liječnika. Trbušne kile s vremenom se mogu povećavati, što može izazvati neugodne simptome poput osjećaja pečenja i bolova.

Kako se prepoznaje trbušna kila?

Obično je jedini simptom izbočina na mjestu gdje se pojavila trbušna kila. Ponekad je ova izbočina jedino vidljiva kada se nešto podiže ili kada dođe do napinjanja trbušnih mišića. Kako raste, ona postaje vidljiva i u stajaćem i sjedećem položaju. Simptomi koji se također mogu pojaviti su: Stalna bol na mjestu kile koja se s vremenom sve više pogoršava, osjećaj boli u samom želucu i potreba za povraćanjem, osjetljivost na mjestu izbočine. Kada se primijete navedeni simptomi važno je zatražiti liječnički pregled.

Ignoriranje stanja može dovesti do propadanja tkiva, i drugih mogućih komplikacija poput infekcija ili gangrene. Da li se može spriječiti nastanak trbušne kile? Trbušna kila se može prevenirati. Potrebno je izbjegavati pretjerane tjelesne napore koji uključuju težak fizički rad i dizanje teškog tereta. Poželjno je da se održava zdrava tjelesna težina kako ne bi došlo do pretjeranog nakupljanja kilograma. Često se u prevenciji nastanka trbušne kile preporučuje redovita tjelesna aktivnost koja će ojačati trbušne mišiće.

Da li se trbušna kila može liječiti?

Kako će liječnici zaključiti da osoba ima trbušnu kilu? Liječnici će obično dijagnosticirati kilu na abdominalnom zidu samo na temelju fizičkog pregleda. Osim navedenog, dijagnoza može uključivati i ultrazvuk i CT kako bi se u potpunosti uklonile druge mogućnosti oboljenja. Kako se liječi trbušna kila? Jedino trajno te učinkovito liječenje kile je operativnim zahvatom-herinotomija. Potrebno je naglasiti da se trbušna kila tretira na temelju mjesta nastanka i prema simptomima.

Neke kile se mogu ostaviti i pratiti. Poželjno je da se kile operiraju prije nego uzrokuju daljnje probleme. Ukoliko se uspostavi da je kila inkarcerirana i strangulirana, ona može dovesti do blokade rada crijeva. Dolazi do crijevne opstrukcije koja će uzrokovati mučninu i oticanje trbuha. Ukoliko osjetite nelagodu u trbuhu, potkožnu oteklinu na trbuhu i osjećaj peckanja i boli kod trbuha ili prepona, tada vjerojatno imate trbušnu kilu. U slučaju pojave trbušne kile svakako je potrebno posjetiti liječnika koji će uz pregled odlučiti kako dalje postupati s ovim stanjem.


Tagovi: