Što je transplantacija

Što je transplantacija

Što je transplantacija i kada je ona potrebna?

Transplantacija se može opisati kao presađivanje određenog organa ili tkiva. Ona je potrebna onda kada je kod određenog bolesnika nastupila nepovratna funkcija organa ili tkiva. Prestanak rada određenog organa može ovisiti o raznim čimbenicima, kao i bolestima te stanjima. Presađivanje organa je najčešće potrebno kod osoba kojima prijeti smrt ukoliko se ne dobije zdravi organ. Kako bi se pronašao odgovarajući donor, osoba mora proći tipizaciju tkiva pomoću kojeg se utvrđuje najpodudarniji donor. Koja se tkiva te organi najčešće transplantiraju?

Kod tkiva najčešće se vrše transplantacije kože - kod životno opasnih opeklina, srčane valvule te krvne žile - radi određenih bolesti, rožnica - radi ozljede oka ili očne mrene, kosti - u slučaju nepopravljivosti. Kod organa se najčešće vrši transplantacija bubrega - osoba više ne mora primati dijalizu, gušterača - osoba prekida uzimanje inzulina. Jetra, pluća, srce, tanko crijevo - organ nepovratno izgubi svoju funkciju i propada te ugrožava pacijentov život. Kada je osoba kandidat za transplantaciju? Onda kada se njen organ "drži na životu" uz pomoć medicinskih aparata, i onda kada su organi izgubili potpunu funkciju i predstavljaju opasnost po život.

Kada i kako se vrši transplantacija?

Često se postavlja pitanje kada osoba može darivati svoje organe ili tkiva? Tijekom života, darivatelj prema određenim uvjetima može darivati bubreg za transplantaciju, i nešto rjeđe dio svojih pluća ili jetre. Mogu se darivati i matične stanice, koža, hrskavice. Nakon smrti, darivatelj može darovati svoja jetra, bubreg, gušteraču, srce, pluća i druge organe te tkiva. Važno je naglasiti kako se navedeno vrši samo onda kada je medicinsko osoblje utvrdilo da je došlo do moždane smrti. Koje su razlike između darivanja organa i tijela?

Eksplantacija je pojam koji se odnosi na uzimanje organa te tkiva nakon smrti određene osobe, u svrhu liječenja pacijenata kojima je potreban određeni organ ili određeno tkivo. Kada osoba daruje svoje cijelo tijelo, ono se poklanja u svrhu znanosti i podrazumijevat će odobrenje za korištenje u svrhu medicinskog i znanstvenog istraživanja. Da li transplantacija zahtjeva minimalnu dob? Ne postoji dobna granica kod traženja i davanja organa. Dovoljno je samo potvrditi da su organi ili tkiva u potpunosti zdravi i da se podudaraju. U slučaju djece, roditelj mora potpisati pristanak za darivanje. Transplantacija se vrši neovisno o godinama.

Da li je transplantacija jasno definirana?

U svim zemljama Europske Unije, darivanje te presađivanje organa je regulirano zakonom. Transplantacija je jasno definirana i ona se provodi sa strane visoko specijaliziranih medicinskih timova na posebnim odjelima, transplantacijskih centra. Prilikom transplantacije poduzimaju se sve potrebne mjere opreza kako bi se sačuvalo dostojanstvo samog pacijenta i darivatelja. Kako se određuje transplantacija? Dodjela organa će se obavljati prema bodovnim sustavima i medicinskim kriterijima koji su utvrđeni između zemalja članica EU. Zašto je dobro biti darivatelj?

Svatko od nas može biti darivatelj ukoliko je dovoljno zdrav, no isto tako svatko od nas može biti primatelj organa. Kako bi postali donor, potrebno je odlučiti se i zatražiti donorsku karticu. Donorska kartica služi kao iskaz vašeg pozitivnog stava da želite darivati svoje organe kako bi spasili nekoga od potencijalne smrti. Donorska kartica se može zatražiti kod liječnika ili u Ministarstvu zdravstva. Svaki donor mora upoznati svoju obitelj i najbliže o svojoj odluci. Podaci o primateljima te davateljima organa pripadaju u profesionalnu tajnu, no sami liječnik primatelja mora imati uvid u podatke darivatelja kako bi se ustanovila što bolja podudarnost.


Tagovi: