Tko su grkokatolici

Tko su grkokatolici

Grkokatolici - općenito

Grkokatolici su kršćanska zajednica koja slijedi istočno kršćanstvo, odnosno istočno-pravoslavnu tradiciju, ali su u zajedništvu s Rimokatoličkom crkvom. Ova zajednica također poznata kao bizantski katolici, grkokatolici su članovi Katoličke crkve koji slijede istočne običaje, liturgiju i teologiju, ali prihvaćaju duhovno vodstvo pape u Rimu. Oni su nastali kao rezultat unija, odnosno crkvenih sporazuma koji su sklopljeni između pravoslavnih kršćana i Rimokatoličke crkve, čime su postali dio katoličke zajednice. Unije su provedene u različitim vremenskim razdobljima i na različitim područjima, uglavnom tijekom kasnog srednjeg vijeka i ranog novog vijeka. Unija Užgorod iz 1646. godine jedan je od najpoznatijih primjera unije koja je utemeljena kako bi se ponovno uspostavilo zajedništvo između pravoslavnih vjernika i Rimokatoličke crkve. Kroz ove unije, oni su zadržali svoj istočni identitet, uključujući liturgijske običaje i jezik službe, ali su priznali autoritet pape. Grkokatoličke zajednice su danas prisutne uglavnom u istočnim dijelovima Europe, poput Ukrajine, Slovačke, Rumunjske, Mađarske i druge zemlje.

Grkokatolici - povijest

Tijekom srednjeg vijeka, mnoga su područja koja su bila dijelom Bizantskog Carstva ili su imala jaku pravoslavnu tradiciju došla pod utjecaj Rimskog Carstva i Rimokatoličke crkve. Unije u Brestu iz1596. godine i Unije u Užgorodu iz 1646. godine su bili sporazumi postignuti između pravoslavnih kršćana i Rimokatoličke crkve, gdje su pravoslavni prihvatili vlast pape, ali zadržali svoje istočne običaje. Kroz ove unije, nastale su grkokatoličke zajednice koje su zadržale svoj istočni liturgijski i teološki identitet, ali su bile u zajedništvu s Rimokatoličkom crkvom. Tijekom povijesti su grkokatolici bili izloženi progonima i potiskivanju od strane različitih vlasti, uključujući i komunistički režim u 20. stoljeću. Nakon pada komunizma u istočnoeuropskim zemljama, grkokatolička crkva doživjela je obnovu i povratak na javnu scenu u društvima gdje je bila potisnuta. Grkokatolička crkva ima raznolike crkvene obrede, ovisno o etničkim i kulturnim karakteristikama zajednice. Primjerice, postoje ukrajinski grkokatolički, rumunjski grkokatolički i slično. Danas, grkokatolici su prisutni u istočnim dijelovima Europe, ali su također prisutni u SAD-u i Australiji.

Grkokatolici - razlike

Grkokatolička crkva i Rimokatolička crkva dijele zajedništvo s papom, ali postoje neke razlike između njih, posebice u liturgijskim, teološkim i obrednim aspektima. U Rimokatoličkoj crkvi obično se koristi latinski jezik u liturgiji, dok grkokatoličke crkve često koriste lokalne jezike zajedno s tradicionalnim istočnim jezicima poput crkvenoslavenskog. Liturgijski obredi grkokatoličke crkve temelje se na istočnoj liturgijskoj tradiciji. Grkokatolička crkva ima svoje specifične obrede, ovisno o etničkim i kulturnim karakteristikama pojedine zajednice, kao na primjer ukrajinski grkokatolici i rumunjski grkokatolici. Rimokatolička crkva, s druge strane, ima jedinstveni latinski obred koji se koristi širom svijeta. Iako obje crkve dijele temeljne kršćanske doktrine, mogu postojati naglasci u teološkim interpretacijama. Grkokatolička crkva često naglašava istočne teološke tradicije, dok Rimokatolička crkva može imati naglasak na zapadnim teološkim formulacijama. Grkokatolička crkva često koristi sinode kao savjetodavna tijela u donošenju odluka, a to je u skladu s istočnim sinodalnim tradicijama. Rimokatolička crkva, iako ima sinode, ima snažniju centraliziranu strukturu vođenu papom. U mnogim grkokatoličkim crkvama može se vidjeti ikonostas, zaslon s ikonama koji odvaja oltar od ostatka crkve. U većini grkokatoličkih crkava, svećenici se mogu oženiti prije svećeničkog ređenja, u skladu s istočnom pravoslavnom tradicijom. S druge strane, u Rimokatoličkoj crkvi, svećenici prakticiraju celibat, iako postoje iznimke, poput katoličkih svećenika iz nekih istočnih obreda.


Tagovi: