Stres – uzrok, simptomi, liječenje

Stres - uzrok, simptomi, liječenje

Što je stres i zašto nastaje?

Stres je osjećaj koji je uzrokovan adrenalinom, noradrenalinom i kortizolom. Mozak automatski reagira na moguće znakove opasnosti, što će dovesti do slanja signala u nadbubrežne žlijezde koje su odgovorne za proizvodnju stresnih hormona. Kada dođe do njihovog lučenja tijelo se razbuđuje i priprema na suočavanje s mogućom neprilikom. Nekada su navedeni hormoni služili našim davnim precima za preživljavanje, no danas su oni negativna reakcija na nešto što nas muči.

Nadbubrežna žlijezda će aktivirati navedene hormone onda kada se osjećamo uzrujano, zabrinuto, u opasnosti, tužno, nesigurno. Svi ovi osjećaji mogu proizaći iz raznih životnih situacija: Bolesti, nezadovoljstva na poslu, loši odnosi sa ljudima, manjak slobodnog vremena, nesigurnost itd. Problemi suvremenog čovjeka često doprinose stvaranju stresa i potencijalnom razvoju mnogih bolesti ili stanja. Da li stres ima utjecaj na naše zdravlje?

Osim što uzrokuje dobro poznatu emocionalnu nestabilnost koja može uzrokovati razna psihička stanja, on se također može odraziti i na fizičkom nivou. Kronični oblik stresa može povećati proizvodnju kortizola, što kao posljedicu uzrokuje smanjenu mišićnu masu, gomilanje masnog tkiva na području trbuha, povišenje krvnog tlaka i razvoj srčanih te kardiovaskularnih bolesti. Kada se osoba dugoročno izlaže stresu ona slabi vlastiti imunološki sustav, što povećava samu mogućnost nastanka malignih bolesti. Ponekad se posljedice stresa mogu primijetiti i na koži, uzrokuje dermatitis i akne.

Kako prepoznati stres?

Potrebno je naglasiti da se stres ne manifestira kod svake osobe isto, što znači da uzroci nastanka mogu varirati. Svaka osoba ima drugačiju toleranciju, i svaka osoba se nosi drugačije s njegovom pojavom. Neovisno o tome, stres svakako može ozbiljno narušiti naše zdravlje kao i odnose s ljudima oko nas, stoga je potrebno na vrijeme reagirati. Ignoriranje stresa i njegovih simptoma može dovesti do ozbiljnih posljedica na mentalno i fizičko zdravlje, što može uzrokovati ozbilje posljedice.

Osobe koje pate od kroničnog oblika stresa mogu primijetiti sljedeće simptome: Česte glavobolje, bol koja nastaje u mišićima i prsnom košu, umor i razdražljivost, smanjenu želju za bliskošću i odnosima, nesanicu i neispavanost, anksioznost, manjak motivacije i smanjena koncentracija, epizode s ljutnjom i bijesom, depresiju, pretjerivanje u hrani ili nedostatak teka, pretjerano uživanje u alkoholu ili drogi, povlačenje u sebe.

Sami simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe, no sami osjećaj da vam je nečega previše i da ne znate kako se nositi s time je prvi simptom stresa. Da li postoje načini za smanjenje stresa? Gotov je nemoguće kontrolirati sve životne situacije i ishode, stoga je potrebno naučiti kako se smiriti u situacijama koje su nam neugodne. Najbolje je napraviti radikalne promjene u vlastitom životu kako bi uklonili sve uzroke stresa. Promjene je moguće napraviti samostalno ili uz pomoć stručnjaka.

Da li se stres može liječiti?

Stres nije bolest, ono je stanje koje je uzrokovano neugodnim situacijama oko nas. Uzevši u obzir da je stres postao neizbježan dio svačije svakodnevice, malo je vjerojatno da ćemo ga uvijek moći u potpunosti izbjeći. Da bi naučili kako se pravilno boritit s stresom, potrebno je prepoznati izvore stresa i krenuti s njihovom eliminacijom. Liječenje kreče od nas samih. Kako se boriti protiv stresa? Prepoznajte stresore i krenite s njihovom eliminacijom.

Neovisno o tome da li vas muči posao, trzavice s određenim ljudima, financije, ispiti - vašno je suočiti se s svime na pravilan način. Počnite koristiti razne metode opuštanja kako bi preuzeli potpunu kontrolu nad svojim fizičkim reakcijama i kako bi smanjili napetost koja se skuplja u umu i tijelu. Razgibavjate se, istežite, vježbajte jogu ili meditaciju, otiđite na masažu. Birajte ljude s kojima ćete se okružiti jer važno je imati dobro i pozitivno društveno okruženje kako bi imali što bolju emotivnu potrporu u svakodnevici.

Isto tako, potrebno je jačati pozitivan odnos sa samim sobom. Odvojite vrijeme za sebe bez grižnje savjesti i činite ono što volite i što vas opušta. Sagradite stav da ste važni, sve ostalo može pričekati. Što ako se ne možete samostalno boriti protiv stresa? Tada je potrebno zatražiti pomoć stručnjaka koji će vam pomoći u toj borbi. Dobar psihijatar ili psiholog može odrediti terapiju koja može pomoći u nošenju s stresom. Pojava stresa često se liječi uz bihevioralnu terapiju, razne tehnike svjesnosti i tehnikama opuštanja.


Tagovi: