Što učiniti kod otrovanja – Što učiniti u hitnom slučaju i kako pomoći unesrećenome

Što učiniti kod otrovanja - Što učiniti u hitnom slučaju i kako pomoći unesrećenome

Otrovanje može nastupiti bilo kada

Mnogi od nas nisu svjesni činjenice da tvari koje koristimo u svakodnevnom životu kao i radu su otrovane. Razna sredstva za čišćenje i pranje, boje i lakovi, razrjeđivači, lijekovi, derivati nafte, pakiranja proizvoda - sve navedeno može predstavljati potencijalnu opasnost za otrovanje, osobito kod djece. Otrov najčešće ulazi u naš organizam na sljedeće načine: Udisajem, gutanjem ili upijanjem preko kože. Sama štetnost otrova ovisit će o samom načinu njegovog ulaska u organizam, kao i o prisutnoj količini. Nažalost, manja djeca su česte žrtve raznih trovanja, većinom radi stavljanja ruku u ustiju.

Otrovanje odraslih je također često, pogotovo kod osoba koje se ne znaju koristiti određenim sredstvima, ili kod osoba koje svjesno uživaju u pretjeranoj konzumaciji određenih supstanci (alkohol, droga). Kako bi se spriječilo moguće trovanje potrebno je uvijek određene kemikalije držati zatvorenima i u originalnoj ambalaži, podalje od prostora boravka. Isto tako, kako bi se izbjeglo često trovanje s ugljičnim monoksidom potrebno je redovito održavati svoje sustave grijanja i ne zadržavati se u garaži kada vam je motor upaljen.

Kako se može prepoznati otrovanje?

Potrebno je naglasiti kako se sami znakovi trovanja mogu razlikovati - ovisno o samoj vrsti otrova, njegovoj količini, načinu ulaska u organizam, zdravlju osobe koja je otrovana. Ukoliko je osoba progutala otrov, najčešće se javljaju simptomi mučnine te boli u trbuhu, proljev i povraćanje. Osoba koja je udahnula otrov osjetit će nalet jakog kašljanja i osjećat će simptome gušenja. Što ako je osoba došla u kontakt s otrovom? Korozivne tvari poput lužine ili kiseline često će izazvati vidljive kemijske opekline.

U slučaju da je osoba navedeno popila, otrovanje je već vidljivo na usnama i sluznici (vidljive opekline). Otrovanje u nekim slučajevima može izazvati simptome poput psihičkih poremećaja, vrtoglavicu, glavobolju, grčeve u određenim mišićima tijela, nepravilne otkucaje srca. Koža otrovane osobe isto tako može poprimiti plavu, žutu ili crvenu boju. Nešto teži slučajevi trovanja mogu dovesti do potpunog gubitka svijesti osobe, i potpunog prestanka disanja. Preporučuje se oprezno rukovanje s kemikalijama i nošenje zaštitnih rukavica, maski, odjela kako ne bi nastupili navedeni simptomi trovanja.

Otrovanje prva pomoć

Ukoliko se nađete u situaciji da morate pomoći otrovanoj osobi, tada je poželjno da to učinite na sljedeći način: Ako je osoba pala nesvijest potrebno je provjeriti njeno disanje i otkucaje srca/krvotok. Po potrebi započet će se oživljavanje uz opreznost da i sami ne dođete u doticaj s otrovom. Prilikom davanja umjetnog disanja potrebno je koristiti gazu. Onesviještena osoba treba se polegnuti na bok. Ako je osoba pri svijesti, tada je potrebno potaknuti osobu na povraćanje s nadraživanjem ždrijela s prstima. Poželjno je da osoba nakon povraćanja popije toplu vodu koju će opet povraćati kako bi ispraznila želudac.

Povraćanje se ne smije izazivati kod osobe koja je izgubila svijest ili kod osobe koja ne želi prihvatiti da je otrovana. Prva pomoć neće pomoći ako je otrovanje izazvano kiselinama, lužinama, benzinom, petrolejem, otapalima. Navedeno zahtjeva hitnu medicinsku pomoć. Osoba koja je otrovana trebat će popiti dvije do tri žlice medicinskog ugljena koji je prethodno razrijeđen u čaši vode. Ugljen će na sebe povezati otrov i spriječiti njegovo širenje. Otrovanje, bez obzira kakvo je zahtjeva medicinsku pomoć, stoga je potrebno što prije kontaktirati hitnu pomoć.


Tagovi: