Što napraviti kad te strese struja

Što napraviti kad te strese struja

Evo što izbjegavati ako ne želite da vas strese struja

Često se može čuti kako je električna struja najveća opasnost u domaćinstvu. Naime, danas se sve više koristi ovaj oblik energije, no s druge strane veoma smo slabo upoznati sa određenim zaštitnim mjerama. Kada je u pitanju struja, najčešće žrtve su nevina djeca koja često guraju ručice tamo gdje ne bi trebalo. Rukovanje raznim električnim aparatima u domaćinstvu postala su svakodnevica - bilo da gledamo tv, slušamo radio, kuhamo ili pečemo, rijetko kada stanemo i razmislimo što bi se dogodilo da se ozlijedimo. Udari struje i nisu tako česti, oni se događaju kada postoji istrošena izolacija, kada su vodovi prekinuti, kada su električni stupovi srušeni.No kako može doći do strujnog udara unutar kućanstva? Kada koristimo neispravne električne aparate ili kada s njime loše rukujemo. Osim toga, vlažnost prostorije ili osobe mogu isto tako biti opasan faktor uz struju. Naš organizam veoma dobro provodi električnu energiju. Osobe koje imaju toplu i vlažnu kožu često zarađuju kobne i po život opasne ozljede, dok osobe s hladnom i suhom kožom nemaju ozbiljnijih posljedica. Kada se dogodi strujni udar, srce osobe može se paralizirati i osoba može prestati disati.

Kako izgleda kada vas strese struja

Što se sve može vidjeti na tijelu osobe kada ona doživi udar električnom strujom? Na mjestu gdje struja ulazi u tijelo nastaje takozvani električni pečat koji je karakterističan prema kružnom ili prugastom obliku i sivo bjelkastoj boji. Na ovome mjestu često nastaju opekotine koje mogu i pougljeniti. Na ovome mjestu kasnije će nastati krasta, zatim se stvara ožiljak. Osim navedenim promjena, osoba koju je stresla struja doživjet će grčeve u mišićima, što će onemogućiti puštanje uhvaćene žice ili stvari koja je uzrokovala udar.Ovdje često dolazi do toga da se osoba onesvijesti i pada na pod. Disanje je u mnogim slučajevima onemogućeno, stoga je potrebno na vrijeme reagirati kako bi se spasio život. Srčani bolesnici najteže podnose strujni udar, i u često slučajeva dolazi do smrti radi prestanka rada srca. Kada osobu pogodi strujni udar, ona pada na pod u grču, ne pokazuje znakove života - ne vidi se disanje, ne osjete se otkucaji srca. Ako se na vrijeme krene s primjenjivanjem umjetnog disanja osobu se može spasiti, jer riječ je samo o takozvanoj "prividnoj smrti". Prva pomoć je svakako nužda ukoliko se osobu želi spasiti.

Što poduzeti kada nekoga strese struja

Strujni udar nastaje onda kada se dio tijela ili cijelo tijelo uključi u strujni krug. Ovdje posljedice mogu biti kobne ili bezazlene, a to ovisi o brojnim čimbenicima poput: Tehničkih osobina struje, otpora tkiva osobe, duljine izloženosti struje, put prolaska struje kroz tijelo. Često će osoba zaraditi duboke i oštre opekline. Kada nastupi strujni udar, struja će proći kroz mozak i srce i ona može izazvati trenutnu smrt radi zastoja u radu srca i oštećenja u centru za disanje koji se nalazi u mozgu.Mišićni grčevi mogu uzrokovati pucanje mišića i raznih koštanih prijeloma. Što poduzeti kada nekoga strese struja? Ukoliko je unesrećena osoba još uvijek u strujnom krugu, potrebno ju je osloboditi. Poželjno je da osoba ima predmeta od izolirajućih materijala na sebi kako bi se pazilo na sigurnost. Kada se osoba odvoji i ukoliko je u nesvijesti, potrebno je provjeriti disanje te krvotok i po potrebi krenuti s oživljavanjem. Ako osoba diše, polaže se na bok. Nakon navedenog potrebno je pozvati hitnu medicinsku pomoć kako bi osoba dobila potrebu zdravstvenu skrb.Tagovi: