Što je karotida

Što je karotida

Što je karotida?

Karotida se opisuje kao glavna vratna arterija ili krvna žila vrata. Zajednička karotida granat će se na dvije velike arterije koje se dijele na unutarnju i vanjsku. Unutarnja opskrbljuje mozak s krvlju, dok vanjska opskrbljuje lice i usta. Ove žile, kao i druge krvne žile u tijelu mogu se začepiti i uzrokovati teška stanja. Ateroskleroza je bolest krvnih žila koja će povećati krutost stijenke žile i nakupljati lipide (masnoću). Kada su arterije zdrave, njihova stijenka je glatka i s lakoćom dovode krv do određenog tkiva. Masne pruge i nakupljanje masnoće najčešće se događa na mjestima gdje se arterije granaju i tako dolazi do oštećenja njihovih stijenki.

Masne pruge se s vremenom sve više šire i smanjuje se sami promjer arterije. Što je promjer uži, to će krv teže prolaziti i dolazi do povećanja tlaka i dodatnog oštećenja. Upravo na ovim mjestima mogu se stvoriti krvni ugrušci koji se mogu odvojiti i preko krvi doći do manjih arterija u mozgu i uzrokovati moždani udar. Kada nastupi potpuno začepljenje krvne žile, krv stoji a tkivo se ne opskrbljuje - ovdje nastupa ishemija kao i smrt stanica. Ateroskleroza može nastati u vratnim žilama, i najčešće se događa na samom račvanju zajedničkih karotidnih arterija.

Kako prepoznati promjene karotida?

Koliko je zapravo česta bolest karotidne arterije i zašto nastaje? Stenoza karotidne arterije se opisuje kao stanje kada karotidna arterija nema dovoljan protok krvi do mozga, što uzrokuje veliki rizik od bolesti mozga i smrti. Rana dijagnoza je potrebna kako osoba ne bi doživjela moždani udar ili moguću paralizu. Što uzrokuje karotidnu stenozu? Karotidna stenoza nastaje radi ateroskleroznih plakova koji se nakupljaju u stijenkama žila. Karotida se najčešće začepljuje kod starijih osoba koje imaju vaskularne probleme. U rizičnu skupinu također pripadaju:

Osobe koje pate od arterijske hipertenzije, osobe koje imaju povišeni krvni kolesterol, osobe koje pate od dijabetesa tipa 2, osobe koje su pretile, osobe koje puše. Karotida se isto tako može začepiti radi prisutnosti pojedinih bolesti ili ozljeda vrata. Kako prepoznati promjene u ovoj arteriji? Nažalost, rani stadiji ne pokazuju simptome. Suženje krvnih žila u vratu uzrok je do 25 % moždanih udara. Simptomi se najčešće pojavljuju onda kada je arterija začepljena preko 80 %! Tada nastupaju sljedeći simptomi: Iznenadna slabost u licu, nogama i rukama, poteškoće u govoru, česte vrtoglavice, jake glavobolje. U slučaju navedenih simptoma potrebno je zatražiti hitnu medicinsku pomoć.

Da li se karotida može liječiti?

Ukoliko pripadate u gore navedene rizične skupine za nastanak ateroskleroze, tada je potrebno zakazati liječnički pregled. Liječnik će napraviti opći pregled i stetoskopom poslušati vrat (kod suženih krvnih žila čuje se šum). Ukoliko se čuje šum, liječnik će vas poslati na neinvazivnu pretragu - ultrazvuk karotida. Što ako ultrazvuk karotida pokaže suženje i začepljenje? Tada se rade daljnje pretrage kako bi se dobio detaljan prikaz arterija i kako bi se lakše odredila metoda liječenja.

Kako se liječi začepljenje vratne žile? Prvi koraci pri liječenju su savjeti liječnika: Prestanak pušenja, povećana fizička aktivnost, pravilna prehrana, kontroliranje vrijednosti šećera i vrijednosti krvnog tlaka, uzimanje propisanih lijekova. Liječnici mogu savjetovati i kirurško liječenje kako bi se izbjegao moždani udar. Koje sve operacije se mogu primijeniti? Trombendarterektomija vratnih žila - Najčešća opcija za liječenje ovog stanja. Riječ je o otvorenoj operaciji žila gdje će vaskularni kirurg uz lokalnu ili opću anesteziju otvoriti krvnu žilu i ručno strugati nakupljeni plak. Perkutana angioplastika - Postavlja se stent u arteriju koji ju drži otvorenom. Premoštavanje arterije s venom - Zaobilazi se suženo mjesto.


Tagovi: