Što je film

Što je film

Kako opisati film?

Film se prema definiciji opisuje kao vizualna projekcija koja je u pokretu. Može biti bez zvuka, no najčešće je ozvučena. U hrvatskom jeziku film se naziva i slikopis. Da li su filmovi i snimke ista stvar? Ne. Filmovi su karakteristični prema raznim scenarijima koji se grade kroz prikazivanje. U primjeru, snimka nam prikazuje nešto što je - rijeka će teći mirno, dok nam filmovi prikazuju istu rijeku s prisustvom broda. Filmovi se smatraju oblikom umjetnosti, što znači da su oni namijenjeni širok publici.

Oni se gledaju u posebnom prostoru koji je određen za projekciju, kina. Potrebno ne naglasiti kako filmovi pripadaju u kategoriju sedme umjetnosti. Kako se opisuje filmsko djelo? Filmsko djelo se opisuje kao cjelovit i društven doživljaj. Filmologija je humanističko - znanstvena disciplina koja će proučavati filmove i kinematografiju, njihov povijest i razvoj. Filmovi su u Hrvatskoj zaživjeli 1917 godine, i to prikazom prvog domaćeg filma pod nazivom "Brcko u Zagrebu".

Kako se film razvijao kroz povijest?

Prvi filmovi koji su bili predstavljeni široj publici bili su nijemi. 22. ožujka 1985 godine u Parizu prikazan je prvi film od braće Lumiere nazvan "Izlazak radnika iz tvornice". Ovo se smatra prvom filmskom predstavom koja je predstavljena svijetu. Predstava je trajala samo nekoliko minuta, a svojim tvorcima donijela je prihod od svega 35 franaka. Kako bi sudjelovali u ovom povijesnom događaju, gosti su morali platiti jedan franak za ulaznicu. Potrebno je naglasiti kako je ova filmska predstava oduševila i oca animacije - Georges Melies-a.

Potrebno je naglasiti kako su tehnologije snimanja te reprodukcije zvuka postojale i prije nastanka prvih nijemih filmova krajem 19-og stoljeća, no nisu se pronalazile prikladne metode kako bi se sinkronizirao vizualni i zvučni zapis na određenoj vrpci. Prvi zvučni film službeno se prikazuje 1927 godine u Americi, a naziv filma nosio je naziv "Pjevač jazza". Glavnu ulogu u filmu odigrao je glumac Al Jolson, i važno je naglasiti kako se sinkronizacija nije odnosila na sveukupni uradak. Naime, samo su pojedini dijelovi imali glazbene točke i bili su dobro sinkronizirani, dok su ostali igrani dijelovi bili projicirani baš poput prijašnjih filmova.

Film nekada i danas

Najznačajniji razvoj samog filma odvija se tijekom 19-og i 20-og stoljeća. Čak i danas, filmska industrija i dalje radi na razvoju kvalitete i distribucije. Film se danas smatra djelom masovnih medija 20-og stoljeća, a sve zahvaljujući utjecaju na umjetnost, tehnologiju te politiku. Kako su se filmovi prikazivali u prošlosti, a kako danas? Projekcijski uređaji svakako su se razvijali kroz povijest. Prva "Camera Obscura" nastala je sa strane Leonarda Da Vincija, 1500 godine.

Njegov primjer prati Etiene Gaspar Robertson koji je izumio "Fantaskop" 1800 godine. 1877 godine Emile Reynaud razvija "Praksinoskop", te se od 1885 do 1894 godine koristi "Elektrotahiskop" od Ottomara Anschutza. Prvo "Optičko kazalište" koristi se 1888 godine zahvaljujući Emile Reynaud-u. Koristio se veliki praksinoskop koji se služio za javno projiciranje filmova koji su trajali do 15-ak minuta. Danas su kino projektori većinom digitalni, što doprinosi lakšem i kvalitetnijem prikazivanju.

Filmovi tijekom godina dobivaju i razne nazive (npr. Blockbuster). Navedeni pojam pojavljuje se 1975 godine i opisuje film koji je veoma uspješan u prikazivanju i zaradi. Gotovo je nemoguće pratiti današnju filmsku industriju, jer ona se svakodnevno razvija i napreduje. Danas filmovi izlaze gotovo svakodnevno, i popraćeni su mnogim kvalitetnim detaljima, nešto što je u prošlosti sigurno bilo nezamislivo.


Tagovi: