Što je azimut

Što je azimut

Što je azimut

Azimut predstavlja kut od sjevera i pravca kretanja, odnosno koordinatu nebeskog tijela promatranom u horizontalnom koordinatnom sistemu. Naziv dolazi od arapske riječi as-sumut koja u točnom prevodu znači smjerovi ili putevi. Kutna se udaljenost utvrđuje od smjera sjevera kretanjem u smjeru kazaljke na satu do položaja tijela kojeg se obilježava.

Horizontalni koordinatni sustav je zapravo nebeski sustav koordinacija kod kojeg se promatrač nalazi na ravnini, obzoru kao točka motrenja te se određuje položaj objekta kojeg se promatra s pomoću dviju koordnata. To je azimut koji se mjeri od sjevera u smjeru kazaljke na satu do presjecanja vertikalne ravnine gdje se nalazi objekt i ravnine prividnog obzora. Vertikalni kut je kutna visina od 90 stupnjeva od obzora do visokog zenita.

Azimutom se najčešće koristi u astronomiji, znanosti koja se bavi orijentacijom u prostoru i proučavanjem nebeskih tijela, te njihovim položajem i kretanjem. Nebeska su tijela jako daleko udaljena kada ih promatramo sa Zemlje i nalaze se u nebeskoj sferi pa uz pomoć tehnika i metoda astronomije se utvrđuju položaji i kretanja nebeskih tijela.

Azimut vrste

Četiri su vrste azmuta koje se koriste u četiri znanstvene discipline, astronomski, geodetski, magnetski i pomorski ili navigacijski azimut.

Astronomija je grana kod koje se azimut koristi kao kut koji se mjeri s točke gledanja s time da se polazi vertikalom koja prolazi nebeskim polom od sjevera prema zapadu. Godetski azamut neke linije od točke A do B je kut na elipsoidu među tangentom i meridijanom, pojednostavljeno rečeno najkraća krivulja dviju točaka A i B na elipsoidu.

Magnetski azamuti su kutevi u ravnini obzora među vertikalne ravnine koja prolazi kroz točku promatranja i vertikalne ravnine kod koje se magnetna igla smiri kada je bez utjecaja umjetnih magnetskih polja. Kod magnetskih azamuta se mjeri kutna razlika meridijana i magnetne igle što se naziva magnetskom deklinacijom, a naravno da će ovisiti o položaju na Zemljinoj kugli i vremenu zbog magnetskih polova planete Zemlje.

Pomorski ili navigacijski azimuti se mjere na način da kut koji zatvara smjer pogleda prema predmetu promatranja sjevernim krajem trakozvane sjeverojužnice. Pomorci to nazivaju i kurs, a pravocrtna linija oko do predmeta promatranja se nazuva azimutna crta.

Azimut u svakodnevnom životu

Azimut u svakodnevnom životu teško da će vam trebati ukoliko se ne bavite znanosti astronomija, ali ako ste pomorac pa vam je potrebno određivanje pomoskog ili navigacijskog azimuta. No, ako vas zanima astronomija koja proučava orijentaciju u prostoru, promatranje i kretanje objekata na velikoj udaljenosti u nebeskoj sferi tada ćete svakako naići i na azimut i čemu on služi.

U astronomiji neko nebesko tijelo ima određene sferne koordinate kao što na zemlji postoje zemljopisne koordinate koje se određuju pomoću meridijana i paralela u odnosu na Zemljinu os. Kako se Zemlja okreće oko svoje osi tako se smjenjuju dan i noć, te imamo privid da postoji kretanja i u nebeskoj sferi. To je djelomično i točno jer se i drugi objekti koji pripadaju nebeskoj sferi kreću i oko svoje osi i na svojoj putanji oko neke zvijezde ukoliko pripadaju nekom zvjezdanom sustavu poput našeg sunčevog sustava.

Kada dublje uđete u astronomiju kao znanost nebeska os, nebeski meridijan i nebeski ekvator postat će vam važna terminologija kod proučavanja nebeskih tijela u nebeskoj sferi.


Tagovi: