Kako se radi fasada sa stiroporom

Kako se radi fasada sa stiroporom

Fasada sa stiroporom

Fasada sa stiroporom je fasada kod koje se na podlogu ljepila stavlja stiropor različite debljine ovisno o području gdje se fasada radi. Ako se nekretnina nalazi u području kontinentalne ili gorske klime kako bi se sačuvala toplina potrebno je stavljati stiropor debljine minmalno 12 centimetara, a u hladnijim predjelima i 15 centimetara debljine. U toplijim krajevima obalnog područja je dovoljno stavljati stiropor debljine 5 ili 10 centimetara.

Stiropor koji se stavlja posebne je vrste EPS stiropor koji je najjeftininiji toplinski i zvučni izolator. Po svom sastavu je to ekspandirani polistiren pa ga zato i zovu skraćeno EPS. Ovakav se stiropor proizvodi od nafte kao zrna riže, te se pod utjecajem pare ta zrna šire i dobiva se volumen koji je čak 20 i 40 puta veći od prvobitnih zrna. Granule se utiskuju u kalupe kako bi se spojile i dobivaju se ploče stiropora.

Fasada sa stiroporom treba biti napravljena s kvalitetnim stiroporom jer se fasade rade za dulji vremenski period od nekoliko desetljeća, te trebaju izdržati vremenske uvjete područja gdje se nekretnina nalazi.

Kako se radi fasada sa stiroporom

Fasada sa stiroporom se radi od temelja prema krovu, te se podnožje naziva sokl ili cokl. Prvobitno se na opeku ili ciglu nanosi ljepilo za fasadu, pa se stavljaju stiropor ploče kako bi se tim ljepilom zalijepile za vanjske zidove nekretnine. Međutim, nije dovoljno da se stiropor stavi na ljepilo već ga je potrebno i učvrstiti pričvrsnicama, tiplama za stiropor.

Na tako pričvršćen stiropor s tiplama nanosi se sloj ljepila u koji se stavlja staklena ili armirana mrežica kako bi fasada sa stiroporom dobila na čvrstoći i gipkosti u slučaju potresa i ne bi popucala. Nakon toga je potrebno sušenje ovisno o materijalu i nekoliko tjedana. Skele koje su postavljene oko nekretnine se ne skidaju dok fasada nije gotova u potpunosti do završnog koraka.

Kako se ljepilo s mrežicom posušilo na stiroporu, a i ljepilo ispod stiropora, slijedi završna faza izrade fasade. Prvo se nanosi temeljni premaz, te na njega ide dekorativna žbuka koja može biti u različitim granulatima, od sitne do grublje. Žbuka koja se nanosi razlikuje se prema vrsti materijala, a može biti akrilna, silikatna ili mineralna.

Prednosti fasada sa stiroporom

Fasada sa stiroporom u odnosu na fasade bez stiropora gdje je žbuka jedina zaštita od vanjskih utjecaja imaju velike prednosti. Iako je stiropor napravljen od umjetnih materijala, njegova izrada je vrlo jeftina pa je i vrlo popularan kod izrada fasada upravo zbog svojih prednosti.

Fasada sa stiroporom daje izuzetnu toplinsku i zvučnu izolaciju od vanjskih utjecaja, pa ako vaš susjed pušta glasno muziku, te ako zatvorite prozore i vrata buku nećete čuti. No, važnije je da stiropor daje toplinsku izolaciju naročito za nekretnine koje se nalaze u gorskim predjelima, a i kontinentalnim područjima gdje zimi temperature mogu biti ispod minusa i dulje vrijeme. Grijanjem u nekretnini će se stvoriti toplina koja će prolaziti kroz zidove ukoliko ne postoji stiropor u fasadi koji je izvrstan toplinski izolator.

Stiropor u fasadi neće dozvoliti da hladnoća izvana prodre u kuću jednako kako neće dozvoliti da toplina izlazi iz kuće, te će grijanje svakako biti jefitinije ukoliko kuća ima ovakvu fasadu.


Tagovi: