Kako se radi estrih

Kako se radi estrih

Što je estrih i vrste

Estrih je u građevini podna obloga koja se postavlja na površine na kojima hodamo u domaćinstvu. Pravilnim postavljanjem estriha postiže se ravnomjeno pružanje otpora težini na nosivu konstrukciju. Postavljanjem estriha poravnat će se sve nepravilnosti poda, postići veća nosivost i tvrdoća poda, poboljšat će se toplinske i zvučne izolacije, produljuje se vijek trajanja podnih obloga, te se u estrih mogu staviti električne i toplinske inženjerske instalacije.

Ova podna obloga treba biti čvrsta i jaka, te se izrađuje da bude glatka, vodoravna i ravna površina na koju će se stavljati parketi, laminati ili pločice. Estrisi se rade na način da budu jednoslojni, no mogu se napraviti i višeslojni pri čemu se jedan sloj radi da se dobije potrebna debljina, a završni sloj da popuni rupe i da se izravna podna površina.

Prema vrstama estrisi se dijele po vrsti materijala na cementni, anhidritni i gipsani asfalt, te prema načinu postavljanja i izrade na mokri, suhi, plivajući kod kojeg se dodaju mineralno vlaknene ploče i slično, te kod višeslojnog kod kojeg se instalira PE folija ili bitumenska ljepenka.

Čemu služi estrih

Estrih služi prvenstveno za jačanje čvrstoće poda, stvaranja topliske i zvučne izolacije, te ravnanja podova. Umetanjem instalacija poput podnog grijanja, električnih instalacija dodatna je korist jer se instalacije ne provode po zidovima i na taj način su skrivene u podnoj oblozi.

Uloga ravnanja površine ili postizanja vodnog nagiba izuzetno je važna u građevini jer svaka podna obloga mora biti ravna kako bi se na nju mogli postaviti razne vrste podova poput parketa, pločica, laminata. S obzirom na vrstu kod nekih se estriha i ne moraju postavljati dodatne podne obloge kao kod plastičnih estriha koji u sebi sadrži stakloplastiku, sitne kamenčiće koji su vidljivi i služe u dekorativne svrhe.

Ovisno u kojoj se prostoriji postavlja estrih takva vrsta i materijala i načina izrade će se koristiti jer na primjer kod estriha koji nije vodootporan neće se postavljati na mjesta gdje ima vlage poput kupaona ili vanjskih terasa i balkona. Kod podova gdje postoji velika mehanička opterećenja bit će potrebno postaviti magnezitne estrihe jer su oni otporni na udarce, te pružaju izuzetno visoke toplinske i zvučne izolacije.

Kako se radi estrih

Kada se estrih stavlja na veće podne površine u pravilu se koristi samorazlivajući estrisi pri čemu se uz pomoć pumpi ispumpava smjesa estriha na mjesto gdje će se razliti i poravnati. Ovo je vrlo praktična metoda prilikom građenja zgrada gdje je isplativo korisititi pumpe jer će se ravnati podne površine u više stanova.

Za kućne i samostalne pripreme manjih površina u prostorijama možete koristiti gotove smjese u vrećama poput vreća cementa koje ćete umiješati s vodom prema uputama ovisno kakvu vrstu estriha izrađujete. Podnu površinu prije izlijevanja estriha trebate počistiti i premazati, te izmjeriti u svim kutevima visinu kako bi dobili ravnu podlogu estriha.

Estrih možete napraviti i sami od smjese cementa, pijeska granulacije 0-4 mm, te vode u malim količinama kako bi smjesa bila što suhija. Bez obzira koju vrstu estriha postavljate posavjetujte se sa stručnjacima jer neke vrste treba zalijevati u narednih deset dana barem dva puta kako ne bi ispucao i kako bi se omogučilo pravilno stezanje i sušenje estriha.


Tagovi: