Što su sinapse

Što su sinapse

Sinapse - definicija

U živčanom sustavu, sinapsa je struktura koja dopušta neuronu ili živčanoj stanici prijenos kemijskog ili električnog signala ciljanoj efektorskoj stanici ili nekom drugom neuronu. Sinapse su veoma važne za prijenos živčanih impulsa s jednog na drugi neuron. Neuroni su živčane stanice specijalizirane za prijenos signala do ciljanih pojedinačnih stanice, što čine kroz sinapsu. U sinapsi, plazma membrana neurona je taj koji prenosi signale dođe u bliski kontakt s membranom ciljane stanice. U oba dva mjesta se nalaze opsežni nizovi molekularnih strojeva koji povezuju oba dvije membrane te provode proces signalizacije. U mnogim sinapsama, presinaptički dio se nalazi na aksonu, dok se postsinaptički dio nalazi na dendritu ilisoma. Također, astrociti razmjenjuju sa sinaptičkim neuronima informacije, reagiraju na sinaptičku aktivnost te reguliraju neurotransmisiju. Kemijske sinapse su stabilizirane na poziciji sinaptičkih adhezijskih molekula od oba dva neurona i one se zajedno lijepe na mjestima gdje se preklapaju, a ujedno može pomoći kod stvaranja i funkcioniranja sinapsi.

Sinapse - uloga

Uloga sinapse igraju je kod formiranja pamćenja. Neurotransmiteri aktiviraju receptore koje ide preko sinaptičke pukotine, te ova je veza između dva neurona ojačana kada su oba dva neurona istovremeno aktivna, što se dogodi kao rezultat signalnih mehanizama receptora. Snaga ova dva povezana živčana puta potom rezultira pohranjivanjem informacija, te se iz toga razvije što pamćenje tih pohranjenih informacija. Dugotrajno potenciranje je naziv ovog procesa sinaptičkog jačanja. S promjenom vremena kod otpuštanja neurotransmitera, U presinaptičkoj stanici kroz promjenu vremena opuštanja neurotransmitera se može kontrolirati plastičnosti sinapse, dok se u postsinaptičkoj stanici može regulirati funkcija i broj receptora. Sinapsa se može podijeliti prema tipu staničnih struktura, a koja služi kao presinaptička komponenta i postsinaptičke komponente. Većina sinapsi u živčanom sustavu su akson-dendritičke, no postoje i drugi tipovi, kao što su akson-aksonske, akson-sekretorne, dendro-dendritičke, Somato-dendritičke, Somato-somatske i dendro-somatske. Komunikacija između sinapsa razlikuje se od efaptičke sprege kod koje se komunikacija između neurona odvija preko neizravnih električnih polja. Autapsa je električna ili kemijska sinapsa koja se pojavljuje kada akson od jednog neurona sinapsira na dendrite od tog istog neurona.

Sinapse - vrste

Sinapse se dijele na dvije vrste, a to su:

  • Kemijska sinapsa je sinapsa u kojoj se električna aktivnost u presinaptičkom neuronu pretvara te se oslobađaju kemikalije, a to se zove još i neurotransmiter koji na sebe veže receptore koje su smještene u plazma membrani postsinaptičke stanice. Neurotransmiter može pokrenuti električni odgovor ili biti sekundarni glasnički put koji može inhibirati ili pak pobuditi postsinaptički neuron. One se mogu klasificirati na temelju neurotransmitera, a to mogu biti glutamatergični, GABA, kolinergičke, i adrenergički. One mogu imati jaki učinak na postsinaptičku stanicu zbog kompleksnosti prijenosa signala receptora.
  • Električna sinapsa je sinapsa presinaptičke i postsinaptičke stanične membrane koje su međusobno povezani posebnim kanalima, poznati kao prazni spojevi, kroz koje se propušta električna struja i s time uzrokuje promjene napona koje se događaju u presinaptičkoj stanici te s time izazivaju promjene napona u postsinaptičkoj stanici. Glavna prednost kod ove sinapse je veoma brzi prijenos signala iz jedne u drugu stanicu.

Tagovi: