Roaccutane – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Roaccutane - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Roaccutane - djelovanje

Roaccutane pripada skupini lijekova koji se koriste za liječenje teških akni. Sadrži djelatnu tvar izotretinoin, derivat vitamina A, koji utječe na rad žlijezda lojnica. Sprječavanjem stvaranja sebuma i lokalnih upala poboljšava izgled kože. Preporuča ga dermatolog ako druge vrste liječenja nisu dale rezultate. Vrijeme od početka djelovanja do vidljivih rezultata može varirati i iznosi od 8 do 16 tjedana. Valja napomenuti da je Roaccutane indiciran za liječenje težeg oblika akni i smije se koristiti samo pod nadzorom liječnika specijalista jer može dovesti do niza nuspojava. Doza lijeka varira ovisno o težini problema. U većini slučajeva početna doza je 0,5 mg po kilogramu tjelesne težine. U nekim slučajevima liječnik može povećati dozu i ona će iznositi 2 mg dnevno po kilogramu tjelesne težine. Lijek se uzima oralno uz čašu vode tijekom obroka. Ako ste zaboravili uzeti propisanu dozu, uzmite lijek sljedeći dan, jer se doza ne smije udvostručiti. Kao najpoznatiji lijek za akne, ima veliku učinkovitost, ali je kontraindiciran kod pacijenata koji su alergični na izotretinoin ili neku od tvari sadržanih u pripravku, poput parabena. Kod trudnica može uzrokovati oštećenje ploda. Ako je trudnoća nastupila tijekom primjene ovog lijeka ili mjesec dana nakon prestanka terapije, također se mogu pojaviti ozbiljne fetalne komplikacije.

Roaccutane - nuspojave

Koje su nuspojave Roaccutana? Vrlo česta reakcija javlja se kod 10% ili više pacijenata: iritacija oka, suhe oči, konjunktivitis, anemija, povećan ili smanjen broj trombocita, svrbež kože, suha koža i usne, bolovi u zglobovima i donjem dijelu leđa, povišene razine triglicerida i kolesterola. Česta reakcija javlja se između 1% i 10% pacijenata: glavobolja, suhoća nosne sluznice, bolovi u grlu i nosu, prisutnost krvi u mokraći, sklonost infekcijama, osip. Rijetke nuspojave javljaju se između 0,01% i 0,1% pacijenata: gubitak kose, alergijske reakcije na koži. Vrlo rijetka reakcija javlja se u manje od 0,01% pacijenata: promuklost, prekomjerno znojenje, letargija, nesanica, bakterijske infekcije, oticanje limfnih žlijezda, posebno onih smještenih na vratu i pazuhu, bronhospazam, povišena mokraćna kiselina u krvi, vrtoglavica, osjetljivost na svjetlo, oštećenje vida, problemi sa sluhom. Jedna od nuspojava koja je prijavljena za lijek Roaccutane je depresija, a simptomi koji se mogu primijetiti kod osobe su promjene ponašanja i raspoloženja, napadaji plača, gubitak interesa za dnevne aktivnosti i poteškoće sa spavanjem. Debljanje nije navedeno kao nuspojava u uputama za uporabu lijeka. Međutim, ako pacijent ima povećanje tjelesne težine, potrebno je konzultirati liječnika. Roaccutane ne smiju koristiti djeca mlađa od 12 godina, trudnice, dojilje, osobe s viškom vitamina A i bolesnici sa zatajenjem jetre.

Roaccutane - cijena, iskustva

Roaccutane se može koristiti samo na recept. Cijena ovisi o ljekarni u kojoj se lijek može kupiti. Stopa izlječenja je oko 80%. Tretman se može izvoditi više puta, s razmakom od šest mjeseci između tretmana. Potrebno je pridržavati se svih preporuka kako bi se smanjile moguće nuspojave. Mjere opreza koje je potrebno poduzeti tijekom liječenja su: uravnotežena prehrana, izbjegavanje pržene i masne hrane, kao i alkohola jer smanjuje učinkovitost lijeka. Tijekom terapije ne preporuča se korištenje kontaktnih leća, darivanje krvi i laserski tretmani. Važno je napomenuti da se unatoč nuspojavama i kontraindikacijama ovaj pripravak smatra učinkovitim u liječenju akni, a dobrobiti lijeka nadmašuju rizike. Tijekom liječenja potrebno je praćenje liječnika specijalista kako bi se utvrdio učinak lijeka ili prekinulo liječenje. Kao i sve druge lijekove, Roaccutane se mora čuvati na temperaturi do 25 C na suhom mjestu, zaštićeno od vlage i izravne sunčeve svjetlosti. Lijek čuvati izvan pogleda i dohvata djece.


Tagovi: