Rabarbara gdje kupiti

Rabarbara gdje kupiti

Što je rabarbara?

Rabarbara je biljka odnosno povrće koje potječe iz obitelji Polygonaceae te se koristi u kulinarstvu zbog svojih sočnih i kiselkastih stabljika. Ova biljka se obično uzgaja zbog svojih jestivih dijelova, a najčešće se koriste njeni stabljici, dok lišće sadrži oksalnu kiselinu koja može biti otrovna u većim količinama. Rabarbara je višegodišnja biljka koja se uzgaja kao jednogodišnja ili dvogodišnja u vrtlarstvu. Stabljike rabarbare obično su debelog i sočnog izgleda, a mogu varirati u boji od svijetlozelene do crvenkaste, ovisno o sorti. Za kuhanje, obično se koristi samo unutarnji dio stabljike jer je vanjski dio često vlaknast i teži za žvakanje. Poznata je po svom karakterističnom kiselom okusu koji je kombinacija kiselkastog i slatkastog, što je čini idealnom za pripremu različitih jela, posebno deserta i kompota. U tradicionalnoj kuhinji često se koristi za pripremu pita, tartova, džemova, marmelada i kolača. Kako bi se ublažio njezin kiselkasti okus, često se kombinira sa šećerom ili voćem poput jagoda. Osim što je ukusna, već je i bogata hranjivim tvarima, uključujući vitamine C i K, te minerale poput kalcija i mangana. Osim toga, često se koristi i u tradicionalnoj medicini zbog svojih potencijalnih ljekovitih svojstava, kao što su poboljšanje probave i detoksikacija organizma.

Kako se uzgaja rabarbara?

Rabarbara se može veoma lako uzgojiti kod kuće. Rabarbara voli dobro osvijetljena područja s puno sunčeve svjetlosti, ali također će rasti i u djelomičnoj sjeni. Važno je odabrati dobro drenirano tlo kako bi se izbjeglo zadržavanje vode. Prije sadnje, pripremite tlo dubokim kopanjem i dodajte kompost ili stajski gnoj kako biste poboljšali plodnost tla. Možete kupiti sadnice rabarbare u vrtlarskim centrima ili ih dobiti od iskusnih vrtlara. Sadnice trebaju biti zdrave i snažne. Sadnice rabarbare trebate posaditi na dubinu od oko 5 do 10 cm, s razmakom od 60 do 90 cm između svake sadnice. Ovo osigurava dovoljno prostora za rast i širenje biljaka. Nakon sadnje, dobro zalijevajte rabarbaru kako bi se potaknulo ukorjenjivanje. Kasnije, zalijevajte biljke redovito kako bi tlo uvijek bilo vlažno, ali ne previše mokro. Bolje će rasti ako je redovito gnojite tijekom vegetacije. Upotrijebite ravnotežno gnojivo i slijedite upute na pakiranju. Redovito provjeravajte i uklanjajte korove oko rabarbare kako biste osigurali da biljke ne budu ugušene. Rabarbaru možete početi brati u drugoj godini nakon sadnje. Za berbu, pažljivo povucite stabljike prema gore, a ne ih rezati, kako biste očuvali korijen za budući rast. Berite stabljike kada dosegnu duljinu od otprilike 30 cm. Tokom zime će ući u period mirovanja. U to vrijeme, stabljike će se osušiti i uvenuti. Možete ih odrezati blizu tla kako biste očistili prostor i pripremili biljke za sljedeću sezonu.

Gdje se može kupiti rabarbara?

Rabarbara se koristi u raznim kulinarstičkim i tradicionalnim primjenama. Koristi se u pripremi raznih jela, posebno u desertima. Stabljike rabarbare koriste se za pripremu pita, kolača i kruha od rabarbare. Njen karakterističan kiselkasti okus dodaje poseban šarm slatkim jelima, a često se kombinira sa šećerom, vanilijom i drugim voćem, kao što su jagode, kako bi se izbalansirao okus. Također se koristi za pripremu džemova i marmelada. Kombinira se sa šećerom i raznim voćem, poput jagoda ili malina, kako bi se stvorio ukusan i aromatičan džem koji se može koristiti za namakanje tosta, palačinki ili kao dodatak drugim jelima. Stabljike rabarbare se mogu ukuhati u kompotima. Dodaju se šećer i začini kako bi se dobila osvježavajuća i kiselkasta mješavina koja se može poslužiti kao osvježavajući napitak ili kao dodatak raznim jelima. Rabarbara se može koristiti za pripremu svježih sokova. Stabljike se izmiksaju sa šećerom i vodom, a rezultat je osvježavajući napitak bogat vitaminima i mineralima. Tradicionalno se u nekim kulturama koristi u ljekovite svrhe. Vjeruje se kako može pomoći u poboljšanju probave i ublažavanju konstipacije zbog svojih prirodnih laksativnih svojstava.


Tagovi: