Prolia – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Prolia - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Prolia protiv osteoporoze i fraktura kostiju

Mnogo je stanja koje utječu na gubitak koštane mase, naročito kod žena u menopauzi ili kod muškaraca sa rakom prostate koji primaju hormonsku terapiju. Prolia protiv osteoporoze i fraktura kostiju naročito pomaže ženama u postmenopauzi, kao i kod odraslih osoba koje su na dugotrajnoj terapiji glukokortikoidima i koji kosti čine krhkijima i sklonijima lomovima. Glavna djelatna tvar ovog lijeka je bjelančevina denosumab koja djeluje na druge bjelančevine u cilju liječenja osteoporoze i jačanja kostiju na lomove.

U postmenopauzi kod žena, kao i kod muškaraca zbog starenja žlijezde manje proizvode hormone estrogen i testosteron i zbog toga kosti gube koštanu masu i postaju lomljive, a prolia u injekciji koja se daje u nadlakticu, bedro ili trbuh svakih šest mjeseci uvelike smanjuje osteoporozu i frakture kostiju kod oba spola. Operacije i neki lijekovi također slabe ili sprječavaju proizvodnju hormona estrogena i testosterona što utječe na stanje kostiju, a i neki lijekovi i druge bolesti mogu na to utjecati.

Prolia, doziranje, trajanje terapije i nuspojave

Za osobe starije od 65 godina nije potrebno prilagođavati dozu, prolia, doziranje, trajanje terapije i nuspojave je potrebno kontinuirano pratiti, jer optimalno vrijeme trajanja terapije nije klinički utvrđeno. Čak i ako se utvrdi potreba za kontinuiranom terapijom, periodičkim kontrolama treba provjeravati omjer koristi i eventualnih rizika, posebno kod pacijenata koji terapiju koriste pet ili više godina. Također se treba voditi računa da pacijenti na ovoj terapiji dobivaju dostatne količine kalcija i vitamina D i o zdravlju zubiju.

Prolia se ne daje djeci i adolescentima mlađim od 18 godina, da se ne poremeti rast kostiju i nicanje zubi i zbog opasnosti od hipokalcemije. Lijek se ne daje u trudnoći niti ženama reproduktivne dobi koje ne koriste kontracepciju, reproduktivna toksičnost je utvrđena u pokusima na životinjama. Kod dojenja i liječnik i majka moraju birati između dojenja i ovog lijeka, odnosno između koristi za ženu i štete za dojenče, iako to nije dovoljno istraženo kao ni utjecaji lijeka na plodnost.

Prolia, upozorenja, mjere opreza i nuspojave

Ako imate niske razine kalcija u krvi (hipokalcemija) ili ste alergični na denosumab ne smiju ovu terapiju koristiti. Prolia, upozorenja, mjere opreza i nuspojave su detaljno navedeni u uputi o lijeku koju liječnik treba dati svakom pacijentu koji ide na ovu terapiju. Bolesnici sa velikim oštećenjima bubrega ili su na hemodijalizi su u većem riziku od hipokalcemije. Pod ovom terapijom se može razviti celulitis koji treba bolnički liječiti, a može se pojaviti i osteonekroza čeljusti.

Prolia i istodobna terapija kortikosteroidima, kemoterapija, radioterapija glave i vrata mogu imati neželjene nuspojave. Općenito rak, anemija, krvne bolesti i teške infekcije, kao i pušenje i razni stomatološki problemi uz ovaj lijek mogu donijeti dodatne komplikacije. Ako ste ranije liječili kosti nekim drugim lijekovima (bisfosfonati) trebate na to podsjetiti svog liječnika prije primjene ovog lijeka. Bolesnici s kroničnim infekcijama vanjskog slušnog kanala mogu mogu dobiti osteonekrozu zbog ovog lijeka, a prijavljene su i atipične frakture femoralnih kostiju među nuspojavama.


Tagovi: