Od čega se pravi konjak

Od čega se pravi konjak

Kako je nastao konjak?

Konjak se često opisuje kao kraljevsko piće koje je nastalo u 18. stoljeću. Ovo piće nastalo je na način da su francuski vinari destilirali ostatak vina u bačvama kako se ono ne bi pokvarilo. Dugotrajnije stajanje vina u bačvama je već učinilo svoje, stoga je dodatno sazrijevanje doprinijelo posebnijem okusu i mirisu. U početku svog nastajanja, ovo spašeno vino nazivalo se "Brendewin" ili "Dimljeno drvo", no kasnije se službeno nazvalo Cognac ili Konjak po mjestu nastanka u Francuskoj. Od čega se danas pravi navedeno piće? Cognac se danas proizvodi od "Juni Blanc" kvalitetne sorte bijelog grožđa.

Pojedine sorte ovoga pića mogu se proizvoditi i od tri vrste grožđa. Grožđe koje se koristi za proizvodnju ovoga pića raste isključivo na plantažama Cognaca zahvaljujući dekretom koji datira iz 1909. godine u kojemu stoji kako se proizvodnja mora obavljati na mjestu gdje je piće izumljeno. Nakon odabira grožđa, slijedit će dvije dugotrajnije destilacije koje se odvijaju u bakrenim posudama gdje će se grožđe pretvoriti u vino, a zaim vino u Cognac. Proces zrenja odvijat će se u bačvama od hrastovine koje imaju šire dno. Piće je spremno za punjenje tek nakon dvije i pol godine. Neke vrste mogu se čuvati i preko desetak godina.

Kako se poslužuje konjak?

Ovo piće se poslužuje na sobnoj temperaturi, najbolje nakon večere ili ručka. Poželjno je da se ne drži u hladnjaku i da se izbjegava posluživanje uz led, iako se tako najčešće ispija. Pravilo je da bi se konjak trebao piti topliji, idealno bi bilo kada bi se posluživao na 15 stupnjeva. Uz njega savršeno odgovara tamna čokolada, a nekada se uz njegovo degustiranje palila i cigareta. Pojedine upute iz 19. stoljeća naglašavaju kako ga je najbolje piti samostalno nakon jela.

Kako se pije konjak? Češe u kojima će se posluživati moraju biti vinske koje imaju široko dno. Čaše moraju biti okrugle, stati u ruku koja će dodatno zagrijati piće. Tijekom degustiranja možete osjetiti intenzivan miris pića, što nagovještava i njegov karakterističan okus. Ovo piće voli toplinu dlanova, stoga se preporučuje da se čaša prilikom ispijanja drži u ruci i ne odlaže na hladno. Ukoliko želite ublažiti jak okus, možete zatražiti kockice leda koje će kasnije razrijediti okus pića.

Kako prepoznati konjak, a kako vinjak?

Mnogi često miješaju dva navedena pića radi svojih sličnosti. Koja je zapravo razlika između konjaka i vinjaka? Glavna ali isto tako i minimalna razlika vidljiva je u samom načinu proizvodnje i postotku alkohola. Vinjak će sadržavati do 40 % alkohola, dok će konjak sadržavati do 53 % alkohola. Vinjak se dobiva od vina, i u pravilu ima slobodniji tijek proizvodnje. Da li postoji najbolji konjak na svijetu? Danas postoje razne sorte konjaka, no određeni se proizvođači svakako izdvajaju.

Iako se danas ovo piće proizvodi diljem svijeta, niti jedan proizvođač ne može konkurirati izvornom francuskom Cognacu. Mnogi francuski konjaci danas su prepoznatljivi i prema drugim notama okusa, što znači da možemo pronaći konjake s notama vanilije i notama hrasta Limousin. Osim navedenog, postoje i vrste koje imaju notu suhe ruže ili marelice, pečene jabuke ili ostalih cvjetnih nota. Navedeno alkoholno piće je po svojoj prirodi kompleksne arome i često se može prepoznati slatki i bogati okus.


Tagovi: