Na što sudionike u prometu upozoravaju znakovi opasnosti

Na što sudionike u prometu upozoravaju znakovi opasnosti

Što su znakovi opasnosti u prometu

Znakovi opasnosti u prometu imaju zadatak upozoriti sve sudionike u prometu da predstoji neki oblik opasnosti. Ovakvi znakovi su najčešće u obliku trokuta pa se već po obliku prometnog znaka iz daljine može uočiti da će znak upozoriti na neku opasnost koja bi se mogla dogoditi u prometu. Također i drugi sudionici u prometu prema obliku znaka prepoznat će da taj znak upozorava na neku opasnost.

Jedan takav primjer je trokut koji je obrnut, s vrhom prema dolje koji pripada znakovima naredbe jer označava da prometnica nema pravo prvenstva prometa. No, u svim ostalim slučajevima istostranični trokut čija površina je bijela, a rubovi su crveni, a u sredini imaju oznaku na kakvu opasnost upozoravaju su znakovi opasnosti postavljeni kao trokut s vrhom prema gore.

Međutim, znakovi koji upozoravaju na opasnost osim istostraničnog trokuta mogu biti i drugačijeg oblika kao na primjer Andrijin križ koji upozorava na opasnost od pruge koja nema branik ili polubranik, a jednako tako su i pravokutni okomiti znakovi koji su bijeli i imaju kose crte na sebi, prvo jednu, pa dvije i na kraju tri crte koji označavaju da je željeznička pruga ispred i da je potreban oprez postojao branik ili ne na prelazu.

Znakovi opasnosti vrste

Znakovi opasnosti su zakonom propisani i postoji 50 različitih znakova opasnosti koje u prometu upozoravaju na moguću opasnost. Znak sa uskličnikom označava radove na cesti, oštećenje kolnika, prepreka na cesti, znak s X označava da se glavna cesta križa sa sporednim cestama pod pravim kutem, a znakovi koji označavaju križanje sporedne ceste s glavnom slikovito prikazuje pod kojim kutem se sporedna cesta uključuje na glavnu prometnicu i ima in pet različitih.

Znakovi koji upozoravaju na zavoje imaju trake u skladu sa zavojima koji slijede, desni, lijevi, u obliku slova S ili obrnuti S, zatim slijede znakovi koji upozoravaju na nizbrdice i uzbrdice s brojčanom oznakom % nagiba. Znak za suženje kolnika slikovito prikazuje suženi kolnik, kao i znakovi opasnosti koji ukazuju na neravan kolnik koji ima udubine i izbočine.

Znak koji prikazuje automobil na sklizavom terenu upozorava na sklizak kolnik, kao i znak s vozilom ispod čije gume kamenje pršti upozorava da usporite jer postoji kamen na tvrdoj podlozi, zatim stijena s odronima kamenja, sa semaforima, sa žutom podlogom i radnikom s lopatom označava radove na cesti, znak koji označava promet u oba smjera, kružni tok, poledice, prevrtanje vozila, kolonu, neutvrđena bankina koja se može odroniti, mjesto gdje se kreću pješači, pješački prijelaz, djeca u prometu, blizina zračne luke, tunela, jakog vjetra, požara, biciklista, blizine mora, tramvajske pruge, divljači i domaće stoke na cesti.

Znakovi opasnosti gdje se nalaze

Znakovi opasnosti se nalaze na prometnicama na kojima je potrebno sudionike u prometu upozoriti na određenu opasnost. Ovakvi se znakovi na prometnicama postavljaju na udaljenosti 150 do 250 metara od moguće opasnosti, oni se mogu postaviti i na kraćoj udaljenosti naročito u naseljenim mjestima. No, tamo gdje je promet ubrzan poput autocesta znakovi opasnosti će se postavljati i na udaljenostima većim od 250 metara jer je brzina kretanja vozila veća pa vozačima treba više vremena da reagiraju na znak opasnosti.

Svakako se uz propisane znakove mogu postaviti i dodatni znakovi koji će informirati i dodatno upozoriti na opasnost na cesti jer neprilagođena brzina i opasnost na cesti dovode do nesreća i stoga uvijek treba biti pažljiv jer svaki znak koji je na prometnici postavljen, postavljen je s razlogom. Uvijek treba pratiti prometne znakove jer oni mogu spsiti živote sudionika u prometu.

Veličina ovih znakova može biti istostraničnog trokuda od 60 cm, 90, te 120 cm koji su najveći i postavljaju se na autocestama kako bi bili vidljivi pri velikoj brzini.


Tagovi: