Što su mutacije

Što su mutacije

Što uzrokuje mutacije?

Mutacije su promjene genetskoj materijala stanice koje se događaju nasumično. Ukoliko se mutacije dogode u spolnoj stanici odnosno u DNK-u, onda se one trajne i nasljedne. Mnogobrojne stvari mogu uzrokovati mutaciju, na primjer, mogu se dogoditi greške kod umnožavanja genetskog materijala u postupku stanične diobe, ako je osoba bila izložena određenim čimbenicima kao što su virusi, različiti kemijski spojevi ili radijacija, te ako se radi o programiranim odnosno namjernim mutacijama koje se dogode tokom mejoze ili kao imunološki odgovor. Mutacija kod nespolnih stanica višestaničnih organizma, se ne prenose na potomstvo i one mogu prouzročiti greške kod odvijanja određenih staničnih funkcija, kao što su greške kod regulacije stanične diobe koja uzrokuje rak, ili smrt stanice. S druge strane, kod nekih spolnih stanica mutacija se smatra jednom od glavnih preduvjeta za evoluciju jer kod nakupljanja mutacije one omogućuju živom biću bolju prilagodbu na nove uvjete okoliša i tako pridonose preživljavanju jedinke, a ta se mutacija potom prenese dalje na sljedeće generacije.

Kako se dijele mutacije?

Mutacija se prema tipu zahvaćenih stanica dijele na dvije skupine, a to su somatske i germinativne. Somatske mutacije nastaju u tjelesnim stanicama, te su one ograničene na tkivo u kojemu one nastaju i one se ne prenose na svoje potomke. Rezultat kod ovakvih mutacija su na primjer kod ljudi mozaičnost šarenice oka gdje plavo oko ima dijelove smeđe boje, a kod biljaka su šaroliki cvjetovi i listovi biljke. Kada se nakupi somatska mutacija u nekom dijelu odnosno tkivu, to može posljedično uzrokovati nefunkcionalnost organa te dovodi do razvoja tumora, a to se naziva kancerogeneza. Germinativne mutacije nastaju u gametami odnosno u spolnim stanicama, ili u njihovim pretečama. One su nasljedne i prenose se na potomke, te mogu biti uzrokovane nasljednim bolestima poput hemofilije ili zbog abnormalnosti u razvoju. U ovom su slučaju značajan čimbenik u evoluciji i bitan su izvor genetičke varijabilnosti, jer poboljšavaju svojstva organizma i vode nastanku novih vrsta.

Korisne i štetne mutacije

Također, mutacije se dijele na dodatne vrste, a to su supstitucija, delecija, insercija i translokacija. Supstitucija je mutacija koja utječe na jedan par baza gdje se jedan baza zamjenjuje s drugom bazom. Supstitucija se dijeli na dvije vrste, a to su tranzicija koja zamjenjuje pirimidin ili purin s drugom bazom iste vrste, i transverzija se jedna baza zamjenjuje s drugom bazom različite vrste. Delecija i insercija su su mutacije gdje dolazi do umetanja ili brisanja baze odnosno skupa od jednog ili više nukleotida. Translokacija je mutacija gdje se jedan dio DNK-a s jednog od kromosoma premjesti na neki drugi kromosoma ili na neku drugu regiju istog tog kromosoma. Ova mutacija je velikih razmjera i može uzrokovati umetanje dijela DNK-a u jednoj regiji gdje je premješten, ili pak brisanje u regiji od kuda je taj dio i došao. Neke od mutacija mogu tokom ovih procesa uzrokovati povećani broj kopija istog kodona.


Tagovi: