Legionela – uzrok, simptomi, liječenje

Legionela - uzrok, simptomi, liječenje

Legionela je bakterija koja uzrokuje legionarsku bolest

Legionarska bolest je prepoznata i dobila ime po Zboru legionara, veterana II svjetskog rata, koji su 1976 godine imali svoj godišnji skup u Philadelphiji na kojem su se svi razboljeli zagonetnom respiratornom bolešću nalik gripi i 29 ih je umrlo. Uzrok je bila štapićasta bakterija legionella phneumophila koja živi u vodi i zato se i dalje pojavljuju zaraze u vodovodima, javnim kupalištima, bolnicama, hotelima ili vanjskim vodama. Legionela je bakterija koja uzrokuje legionarsku bolest i pontiačku groznicu.

Legionela se razmnožava u vodi i zato je zovu i vodena bakterija na temperaturi od 20 - 40°C, pa se za to uglavnom okrivljuju sustavi za zagrijavanje vode. Stručnjaci danas vjeruju da su i za mnoge ranije epidemije atipičnih upala pluća bile krive ove bakterije kojih ima preko 40 vrsta, a u dišni sustav ulaze kroz udisanje vodenog aerosola i nije zabilježeno da zaraza prelaze s jedne zaražene osobe na drugu zdravu osobu, uzrok su uvijek zaražene vode i vlažna tla.

Legionela kao dijagnoza se potvrđuje kroz simptome

Legioneloza se javlja 2 - 6 dana nakon izloženosti zarazi, a može se pojaviti i dva tjedna nakon te izloženosti, iako se ne zaraze svi, neke osbe su podložnije zarazi, to su osobe sa oslabljenim imunitetom, starije od 50 godina, kronični bolesnici, ovisnici o alkoholu, nikotinu i opijatima. Legionela kao dijagnoza se potvrđuje kroz simptome, koji u blažim slučajevima nalikuju gripi, a u težim slučajevima ti simptomi ukazuju na atipičnu upalu pluća koja može biti fatalna ako se ne liječi.

Simptomi poput povišene temperature, kašlja, kratakog daha, glavobolje, bolova u prsima, mišićima, mučnine, povraćanja, proljeva, gubitka apetita, umora i zbunjenosti su svakako razlozi da potražite liječničku pomoć. Naime, legionela ako se ne liječi može izazvati teške komplikacije, može izazvati zatajenje organa, najčešće bubrega, niskog tlaka i septičkog šoka, zbog čega atipična upala pluća može biti smrtonosna. Legineloza se otkriva rtg-om i pretragama krvi i urina, a liječenje se započinje odmah i prije nego nalazi pretraga budu gotovi.

Legionela se liječi specifičnim antibioticima

Ako se legioneloza dijagnosticira na vrijeme i liječenje započne odmah velike su šanse za potpuni oporovak od bolesti, no oporavak je dug, a promjene na plućima su vidljive na rtg snimkama i mjesec dana nakon početka liječenja. Nema cjepiva protiv ove zaraze, a jedina prevencija je pročišćavanje voda, u bazenima i javnim kupalištima i strogo tehničko održavanje vodovodnih sustava. Legionela se liječi specifičnim antibioticima, a teži slučajevi legioneloze se moraju liječiti u bolnici zbog mogućih komplikacija.

Neliječena legionela može biti fatalna, ako se ne liječi antibioticima smrtnost je 15 - 20%, a i kod ispravnog liječenja smrtnost može biti visokih 5%. Infekcija pluća se može raširiti po tijelu i zahvatiti i druge organe, jetru, bubrege, probavni sustav i centralni živčani sustav. Blaži oblik legionarske bolesti poznat kao pontiačka groznica je dobio ime po američkom gradu Pontiacu nastupa naglo, inkubacija je od 5 - 43 sata, bolest traje tjedan dana i oporavak je potpun.


Tagovi: